Znak nie może opisywać towaru

„Prawdziwe jedzenie" jako znak słowny nie ma dostatecznej zdolności odróżniającej dla artykułów spożywczych – potwierdził [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 243/09).[/b]

Aktualizacja: 12.08.2009 07:33 Publikacja: 12.08.2009 06:30

Znak nie może opisywać towaru

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Znak ten zgłosiła w lipcu 2006r. spółka Prawdziwe Jedzenie z Nowego Sącza. Miał on sygnować towary z kl. 29: artykuły spożywcze pochodzenia zwierzęcego, warzywa i inne produkty ogrodnicze przystosowane do spożycia lub konserwowania, w szczególności: mięso, ryby, drób, wędliny, grzyby konserwowe, sery, mleko, śmietana, masło, jaja, napoje mleczne z przewagą mleka, konfitury; z kl. 30: artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego przeznaczone do spożycia lub konserwowania, w szczególności chleb, produkty zbożowe, wyroby cukiernicze i słodycze, miód; z kl. 3: nieprzetworzone płody rolne, w szczególności: świeże owoce i warzywa, grzyby, produkty leśne.

Informację o zgłoszeniu opublikowano w Biuletynie Urzędu Patentowego 16 października 2006 r. nr 2[1/2]006.

[b]UP ostateczną decyzją z 5 lutego 2009 r. (sygn. DT S/2/09)[/b] odmówił udzielenia prawa ochronnego na słowny znak. Uznał, że nie nadaje się on do odróżniania artykułów żywnościowych, ponieważ jest znakiem opisowym, mówiącym o prawdziwym jedzeniu.

Urząd powołał się na art. 129 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FA9556C3E13285A7BEC1BAC993041B37?id=169951]prawa własności przemysłowej[/link]. Zgodnie z tym przepisem nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które nie mają dostatecznych znamion odróżniających. Oparł się także na art. 129 ust. 2 pkt 2 pwp, który mówi, że nie mają dostatecznych znamion odróżniających oznaczenia składające się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności.

Spółka uzyskała natomiast prawo ochronne na słownograficzny znak „PJ Prawdziwe jedzenie", który zgłosiła w sierpniu 2006r. dla tych samych towarów (decyzja o rejestracji z 10 stycznia 2008 r.).

WSA oddalił jej skargę na decyzję odmowną UP. [b]Sąd potwierdził, że „Prawdziwe jedzenie" jako znak słowny nie ma dostatecznej zdolności odróżniającej dla zgłoszonych towarów, czyli artykułów spożywczych.[/b]

– Znak pozbawiony grafiki nie nadaje się do odróżniania tych towarów, nie jest znakiem fantazyjnym, wskazuje na cechy produktów żywnościowych budzące pozytywne skojarzenia z żywnością zdrową, ekologiczną, bez konserwantów. Zatem UP, wydając decyzję odmawiającą udzielenia ochrony na ten znak, nie naruszył prawa – podała w ustnych motywach sędzia sprawozdawca Grażyna Śliwińska.

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr