[b]Tak orzekł NSA 21 lipca 2009 r. (I FSK 897/08).[/b]
Spółka podwyższyła kapitał zakładowy. W związku z tym odliczyła podatek naliczony z faktury VAT dokumentującej sporządzenie aktu notarialnego oraz wydanie jego wypisów. Akt notarialny dokumentował wniesienie do spółki aportu w postaci zorganizowanego przedsiębiorstwa. Wydatki związane z aportem spółka uznała za koszt uzyskania przychodów i odliczyła podatek naliczony.
Organ podatkowe uznały, że naruszono w ten sposób art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT z 2004 r. i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ich zdaniem wynikało z nich, że kosztów opłat notarialnych, sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych poniesionych w związku z powiększeniem kapitału zakładowego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i w konsekwencji nie można odliczyć od nich VAT naliczonego. Wobec tego stwierdzono, że spółka wykazała w deklaracji podatkowej zaniżone zobowiązanie podatkowe.
Spółka wniosła skargę do WSA, która została oddalona. Zdaniem WSA w wyniku podniesienia kapitału zakładowego skarżąca uzyskała co prawda przyrost majątku, jednak takie przysporzenie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT nie jest przychodem podatkowym, dlatego nie można poniesionych w związku z tym wydatków uwzględniać przy ustalaniu dochodu do opodatkowania.
Od tego wyroku spółka wniosła skargę kasacyjną, która została uwzględniona.