[b]Tak orzekł NSA 7 lipca 2009 r. (II FSK 380/08).[/b]
Spółka zawarła umowy pożyczki w USD ze swoim jedynym wspólnikiem. Po otrzymaniu pożyczek przekazała je na rachunki powiernicze po uprzedniej wymianie na złote. Następnie nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło dwie uchwały: o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów oraz zobowiązującą jedynego wspólnika do wniesienia dopłaty, przy czym dopuszczono możliwość jej pokrycia w drodze umownego potrącenia z wierzytelnościami wynikającymi z zawartych wcześniej umów pożyczek.
Różnice kursowe, które powstały w wyniku zmiany kursu dolara między datą udzielenia pożyczek a datą potrącenia wzajemnych wierzytelności, na podstawie uchwał spółka zaliczyła w koszty podatkowe. Organy podatkowe uznały, że art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (w brzmieniu z 2003 r.) nie upoważniał spółki do zaliczenia tych różnic do kosztów podatkowych z uwagi na to, że w tej sprawie nie wystąpiła faktyczna zapłata, tylko inna forma poniesienia kosztów. Ponadto transakcja odbyła się bez udziału banku krajowego lub zagranicznego, a zatem niemożliwe było zgodnie z tym przepisem wyliczenie różnic kursowych.
Spółka wniosła skargę do WSA, twierdząc, że skoro spłata pożyczki skutkuje dodatkowym kosztem do rozliczenia w formie kompensaty, to nie ma znaczenia forma, w jakiej uregulowano zobowiązania, gdyż podatnik poniósł koszt poprzez wykorzystanie przysługującej mu należności od pożyczkodawcy. Jej zdaniem potrącenie wierzytelności pieniężnych powinno być uznane za zapłatę, gdyż podstawową funkcją potrącenia jest zapłata.
WSA oddalił skargę. Sprawa trafiła do NSA, który nie znalazł podstaw do uchylenia wyroku. Zdaniem sądu kasacyjnego powstanie ujemnych różnic kursowych, które stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, jest uzależnione od rzeczywistej zapłaty, a w badanym stanie faktycznym nie nastąpiła zapłata w walutach obcych. NSA uznał, że aby zaliczyć ujemne różnice kursowe do kosztów uzyskania przychodów, musi zajść rzeczywista transakcja mająca postać obrotu środkami pieniężnymi.