Aby fiskus mógł zająć majątek podatnika, musi mieć powody

Organy podatkowe mogą ustanowić zabezpieczenie na majątku podatnika wtedy, gdy zaistnieje okoliczność, która sprawia, że zachodzi obawa utrudnienia lub udaremnienia egzekucji

Aktualizacja: 03.09.2009 07:35 Publikacja: 03.09.2009 07:00

Aby fiskus mógł zająć majątek podatnika, musi mieć powody

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 7 sierpnia 2009 r. (III SA/Wa 418/09).[/b]

[b]Jaki był problem[/b]

Przeprowadzona w firmie kontrola podatkowa wykazała nieprawidłowości polegające na obniżeniu podatku należnego o naliczony wynikający z faktur stwierdzających czynności niedokonane. Naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję o zabezpieczeniu na nieruchomym i ruchomym majątku firmy oraz na środkach pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych. Jego zdaniem w tym wypadku zachodziła uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe nie zostaną wykonane.

Firma od tej decyzji się odwołała. Jednak bezskutecznie. Sprawa znalazła finał w sądzie.

[b]Skąd to rozstrzygnięcie[/b]

Sąd skargę uwzględnił, jednak tylko częściowo. Przypomniał, że zgodnie z art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=547FBC60D53B9223C374E57488D60B34?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.

[b]Aby więc można było przyjąć zasadność zabezpieczenia, musi zaistnieć okoliczność, która sprawia, iż zachodzi obawa utrudnienia lub udaremnienia egzekucji. Są to przesłanki mające związek ze stanem majątkowym dłużnika i jego możliwościami finansowymi.[/b]

Trwałe zaprzestanie uiszczania wymagalnych zobowiązań lub podejmowanie czynności polegających na zbywaniu majątku odnosi się ściśle do stanu faktycznego dotyczącego możliwości finansowych i majątkowych podmiotu. Przesłanki te abstrahują natomiast od kwestii związanej z wolą strony regulowania ciążących na niej zobowiązań.

[b]Organ upatrywał przesłanek do zabezpieczenia w tym, że podatnik zaniżył należny podatek. Przesłanka taka nie uzasadnia jednak dokonania zabezpieczenia zobowiązania. [/b]

Samo dokonanie przez podatnika odliczenia podatku naliczonego od należnego nie świadczy jeszcze o tym, aby sytuacja materialna podmiotu była zła, a tym bardziej, aby uzasadniała przypuszczenie, iż nie będzie on dysponował wystarczającym majątkiem do zrealizowania ciążącego na nim obowiązku uregulowania zobowiązań podatkowych. Podatnik, dokonując takiego odliczenia od podatku należnego, korzystał jedynie z przysługującego mu w tej mierze uprawnienia. Z prawa takiego może korzystać zaś każdy, niezależnie od jego stanu majątkowego.

Takie więc zachowanie podatnika nie jest tożsame z okolicznościami określonymi w sposób ogólny we wspomnianym wcześniej przepisie. Nie uzasadniają bowiem przypuszczenia, że w związku z nimi egzekucja będzie utrudniona lub daremna.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr