[b]Jeśli urzędnicy wzywają podatnika po to tylko, aby dostarczył dokumenty, nie mogą – w razie niepojawienia się go w urzędzie – wymierzyć kary porządkowej. Takie wezwanie[/b] nie może być uznane za niezbędne do rozstrzygnięcia sprawy - tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 24 lutego 2009 r., [b](I SA/Łd 1254/08)[/b][/i]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Naczelnik urzędu skarbowego nałożył na podatniczkę karę porządkową w związku z niestawieniem się na wezwanie w urzędzie. Podatniczka się odwołała. Izba skarbowa nie uwzględniła jednak jej odwołania. Stwierdziła, że kara porządkowa miała na celu zdyscyplinowanie podatniczki. Sprawa trafiła do WSA.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd zauważył, że naczelnik urzędu skarbowego może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Przepis ten ogranicza możliwość wzywania osób do sytuacji, w której jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Podstawowe znaczenie ma zatem ustalenie zakresu tego pojęcia.