[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 674/ 09).[/b]
Z wnioskiem o interpretację wystąpiło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Zamierzało ono powołać wspólnie z samorządem spółkę, która zajmowałaby się obsługą jednego z lotnisk. W tym celu chciało wnieść do niej aportem jeden z oddziałów przedsiębiorstwa. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy objęcie udziałów w nowej spółce spowoduje powstanie przychodu.
Zdaniem wnioskodawcy w momencie utworzenia nowej spółki przychód się nie pojawi. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5040D6CCAA05804FA073DA9CA2195E36?id=115893]ustawy o CIT[/link]. W myśl tego przepisu przychodem jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
W opinii PP Porty Lotnicze wnoszony przez nie majątek spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jest ona zawarta w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym pojęcie to oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Wnioskodawca wskazał, że wnosi do nowej spółki m.in. grunty, budowle, prawo użytkowania wieczystego gruntu i inne składniki, które składają się na dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Co istotne, oddział już dziś sporządza bilans, a nowa spółka przejmie zatrudnionych w nim pracowników.