Niekorzystnego oświadczenia nie uchyli późniejsza zmiana

Pracownica, która w momencie składania odmowy przyjęcia nowych warunków pracy nie była w ciąży, nie może powoływać się na błąd swojej decyzji w tej sprawie

Aktualizacja: 04.12.2009 06:44 Publikacja: 04.12.2009 05:00

Taki wniosek płynie z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2009 r. (I PK 17/09).[/b]

Analizowana przez sąd sprawa dotyczyła pracownicy, która 13 grudnia 2006 r. otrzymała od swojego pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w zakresie dotyczącym miejsca wykonywania pracy.

Taka zmiana związana była z przeniesieniem od 1 kwietnia 2007 r. części działalności spółki do nowego magazynu.

Kobieta nie przystała na nowe warunki. W związku z tym 7 lutego 2007 r. złożyła oświadczenie o odmowie ich przyjęcia. A takie zachowanie, zgodnie z art. 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link], było jednoznaczne z wyrażeniem dorozumianej zgody na rozwiązanie umowy o pracę. W tym przypadku datą rozwiązania był 31 marca 2007 r.

[srodtytul]Nie wszystko można cofnąć[/srodtytul]

Jednak to nie zakończyło sprawy. A to dlatego, że pismem z 13 sierpnia 2007 r. pracownica wniosła o cofnięcie wypowiedzenia warunków umowy o pracę ze względu na to, że w dniu rozwiązania umowy o pracę była w ciąży, o czym wtedy jeszcze nie wiedziała. Uznała, że wypowiedzenie jej angażu było niezgodne z art. 177 § 1 kodeksu pracy, gdyż w okresie wypowiedzenia była już pod ochroną przed zwolnieniem jako pracownica w ciąży.

Jednocześnie zaznaczyła, że uchyla się od skutków swojego oświadczenia wyrażającego zgodę na rozwiązanie umowy o pracę jako złożonego pod wpływem błędu (w rozumieniu art. 84 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]) co do istotnych okoliczności wpływających na podjęcie przez nią decyzji.

Zgłosiła też gotowość do pracy. Ponadto oczekiwała wypłacenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Jednak jej roszczenia nie spotkały się z aprobatą pracodawcy. Po tym jak nie uznał jej żądań, wniosła przeciwko niemu pozew do sądu pracy.

[srodtytul]Zdanie przed zajściem w ciążę[/srodtytul]

Sąd rejonowy stwierdził, że wypowiedzenie zmieniające było zgodne z prawem i skuteczne. Biegły sądowy ustalił bowiem, że w momencie wręczenia wypowiedzenia zmieniającego pracownica nie była jeszcze w ciąży. Podobnie było 7 lutego, gdy złożyła oświadczenie o odrzuceniu nowych warunków pracy. W takiej sytuacji nie mogło być mowy o tym, że podjęła decyzję pod wpływem błędu. Niezadowolona kobieta złożyła apelację.

Ale i sąd okręgowy jej nie pomógł. Zarówno sąd pierwszej, jak i drugiej instancji uznały, że wysuwane przez pracownicę żądania nie mogły doprowadzić jej do skutecznego przywrócenia do pracy.

W tego typu sytuacjach prawo nie przewiduje innej podstawy skutecznego uchylenia się przez pracownicę od oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, jeżeli pracodawca nie wyraża zgody na jego cofnięcie.

Pracownica złożyła skargę kasacyjną.

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że na podstawie art. 177 § 1 kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę jest wadliwe, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, a o tym, że spodziewa się dziecka, powiadomiła pracodawcę już po rozwiązaniu umowy o pracę.

Także pracownica, która złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania stosunku pracy, nie wiedząc, że jest w ciąży, może się uchylić od jego skutków z powołaniem się na błąd. Tak jest ze względu na to, że zatrudnienie kobiet w ciąży zasługuje na szczególną ochronę.

Jednak w analizowanej sprawie [b]oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy złożyła pracownica, która nie była w ciąży. Zaszła w nią dopiero później. Nawet jeśli mogła spodziewać się dziecka jeszcze przed datą rozwiązania stosunku pracy wskutek tego wypowiedzenia, to w ocenie Sądu Najwyższego nie można uznać, że podejmując decyzję o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy, działała pod wpływem błędu. Dlatego uchylenie się od skutków prawnych takiego oświadczenia nie może być skuteczne.[/b]

[ramka][b]Domniemanie rozwiązania angażu[/b]

Przyjęcie zaproponowanych warunków oznacza, że treść stosunku pracy ulegnie przekształceniu w ramach tego samego stosunku pracy.

Jeżeli natomiast pracownik złoży oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, umowa o pracę ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia, przy czym rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez pracodawcę.

Potwierdził to [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 22 maja 1975 r. (I PRN 9/75). [/b][/ramka]

Taki wniosek płynie z [b]wyroku Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2009 r. (I PK 17/09).[/b]

Analizowana przez sąd sprawa dotyczyła pracownicy, która 13 grudnia 2006 r. otrzymała od swojego pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w zakresie dotyczącym miejsca wykonywania pracy.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr