Nie da się rozliczyć wydatków zawinionych przez podatnika

Strata w środkach obrotowych będzie kosztem, tylko gdy jest normalnym następstwem prowadzonej działalności, nie zaś wynikiem zawinionych działań lub zaniechań podatnika, zwłaszcza gdy szkodę mógł przewidzieć i jej zapobiec

Aktualizacja: 17.05.2010 04:30 Publikacja: 17.05.2010 03:00

Nie da się rozliczyć wydatków zawinionych przez podatnika

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 2 kwietnia 2009 r., I SA/Po 209/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego określił spółce akcyjnej zobowiązanie podatkowe w VAT. Stwierdził, że spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin, tkanin i firan. Sporządziła spis z natury produkcji w toku, w wyniku którego stwierdzono istnienie niedoboru przędzy.

Zapas surowca nie podlegał regularnemu, fizycznemu nadzorowi, umieszczony był w ogólnodostępnym łączniku i nie podlegał rzetelnemu badaniu w zakresie rzeczywistego stanu, a kontrola wywożonej z magazynu przędzy odbywała się na zasadzie „wzrokowej oceny i ogólnego zaufania”.

Wobec tego organ pierwszej instancji uznał, że spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem tej przędzy, ponieważ jej zakup nie mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link].

Reklama
Reklama

Nie pomogło odwołanie do izby skarbowej. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga nie ma uzasadnionych podstaw. Słusznie uznały organy podatkowe, że zapas surowca, tj. przędzy do bezpośredniej produkcji, nie podlegał regularnemu, fizycznemu nadzorowi, nie był właściwie magazynowany i nie podlegał rzetelnemu badaniu w zakresie rzeczywistego stanu, bez kontroli wagi pobieranej przędzy z magazynu. Strona skarżąca twierdziła, że utrata przędzy nastąpiła bez jej woli i winy.

Zdaniem WSA stanowisko organów podatkowych jest jednak całkowicie uzasadnione i znajduje pełne odzwierciedlenie w zgromadzonym materiale dowodowym, a ocena tych dowodów jest zgodna z zasadą swobodnej oceny dowodów wyrażoną w treści art. 191 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

Dla kwalifikacji danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu niezbędne jest zatem istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym lub przynajmniej możliwym do osiągnięcia przychodem.

Strata w środkach obrotowych będzie stanowić koszt uzyskania przychodu wyłącznie w sytuacji, w której stanowić będzie normalne następstwo prowadzonej działalności, nie zaś wynik zawinionych działań lub zaniechania podatnika.

Reklama
Reklama

Samo stwierdzenie niedoborów nie oznacza, że firma może zaliczyć ich wartość do kosztów uzyskania przychodów, gdyż muszą być one dokładnie udokumentowane, a co najistotniejsze, podatnik nie może się przyczynić do ich powstania.

Brak wyjaśnienia przez stronę znacznych zmian w ilości zapasów przędzy, praktycznie całkowite zaniechanie kontroli obrotu przędzą, powodują, że rację trzeba przyznać organom podatkowym.

Konsekwencją wyłączenia wartości utraconej przędzy z kosztów jest brak podstaw do odliczenia naliczonego VAT z tytułu jej nabycia.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama