Niedobory powstałe na skutek kradzieży wolno potrącić

W niektórych przypadkach strata jako zdarzenie losowe może stanowić koszt uzyskania przychodu, ale każda strata wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego lub pośredniego związku z przychodem i racjonalności działania

Aktualizacja: 17.05.2010 04:44 Publikacja: 17.05.2010 03:00

Niedobory powstałe na skutek kradzieży wolno potrącić

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi z 5 marca 2009 r., I SA/Łd 1470/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Pytała o możliwość zaliczenia do kosztów strat w środkach obrotowych powstałych na skutek kradzieży dokonanej przez jej pracownika.

Okazało się bowiem, że jeden z pracowników spółki fałszował dokumenty księgowe. W ten sposób kradł towar z magazynów, sprzedając go następnie niezidentyfikowanym firmom i przypisując dostawy skradzionego towaru stałym kontrahentom, do których towar nigdy nie trafiał.

Zdaniem spółki możliwe jest uznanie za koszt uzyskania przychodu strat inwentaryzacyjnych środków obrotowych spowodowanych kradzieżami. Innego zdania był jednak minister finansów. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA co do zasady istnieje możliwość zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem sądu charakter kosztowy mają jednak tylko te straty, które są rzeczywiste, nie powstały z winy podatnika, w szczególności jako wynik jego niedbalstwa, naruszenia przepisów albo w wyniku braku nadzoru nad pracownikami, w zasadzie powstałe na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i staranie prowadzący swoje interesy.

Tylko bowiem tego rodzaju straty można uznać za uboczny element działań podejmowanych w celu osiągnięcia przychodu. Straty powstałe na skutek braku staranności podatnika w prowadzeniu działalności gospodarczej nie mają charakteru kosztowego, bowiem także wydatki związane z działaniami niestarannymi, niedbałymi nie mogą być traktowane jako poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Zaliczenie konkretnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu leży w interesie podatnika i zależy od jego starań, bo to podatnik dysponuje możliwościami wykazania, że wydatki zostały poniesione w rzeczywiści i uczynione zostały w celu osiągnięcia przychodu.

Analogiczna sytuacja występuje w zakresie zaliczania strat do kosztów. Na podatniku ciąży zarówno obowiązek wykazania, że strata rzeczywiście powstała, jak i okoliczności jej powstania.

[wyimek]Strata w środkach obrotowych może zwiększyć koszty[/wyimek]

Samo wykazanie istnienia różnic pomiędzy ilością posiadanych środków obrotowych a ich stanem księgowym nie jest wystarczające, bo przede wszystkim z takiej dokumentacji nie wynika jeszcze przyczyna istnienia rozbieżności, w szczególności nie wynika, że rzeczywiste braki w środkach obrotowych powstały na skutek kradzieży.

Skoro podatnik chce zaliczyć stratę do kosztów, to prawidłowe jej wykazanie wymaga sporządzenia stosownych protokołów powstania szkód stwierdzających przede wszystkim, jak wskazano w interpretacji, rodzaj szkody, jej wartość i przyczynę powstania, a okoliczności wynikające z protokołu powinny zostać uprawdopodobnione, np. dokumentami policyjnymi.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi z 5 marca 2009 r., I SA/Łd 1470/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo