Nie da się dochodzić przedawnionych należności

Odsetki od zaliczek na PIT zapłaconych w zaniżonej wysokości oraz odsetki od zaliczek niewniesionych w terminie przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek ich zapłaty

Aktualizacja: 25.05.2010 04:30 Publikacja: 25.05.2010 03:00

Nie da się dochodzić przedawnionych należności

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 6 maja 2010 r., I SA/Kr 379/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził nieprawidłowości w działalności gospodarczej prowadzonej w ramach PHU „S” po stronie kosztów uzyskania przychodów, poprzez ich zawyżenie, polegające na zaliczeniu do nich wydatków wynikających z faktur za usługi, które nie zostały wykonane.

Uznano więc, że księgi podatkowe firmy nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji gospodarczych. Skutkiem tego było stwierdzenie, że podatnik błędnie obliczał wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

W tej sytuacji dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił wysokość odsetek za zwłokę od zaniżonych zaliczek na podatek.

WSA, rozpoznając skargi wniesione przez skarżącego, połączył do wspólnego rozpoznania i wyrokowania sprawę dotyczącą określenia zobowiązania w podatku dochodowym oraz sprawę dotyczącą odsetek za zwłokę od zaliczek na ten podatek. Wyrokiem oddalił skargę. Podatnik złożył skargę kasacyjną do NSA. Sąd uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej odsetek za zwłokę i przekazał sprawę WSA do ponownego rozpoznania.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Ten przypomniał, że jest związany wykładnią prawa dokonaną w tej sprawie przez NSA. Konsekwencją uchylenia zaskarżonego orzeczenia w części dotyczącej odsetek za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jest powrót do sytuacji, która istniała przed wydaniem orzeczenia przez sąd I instancji.

Uchylenie wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny w części dotyczącej odsetek za zwłokę od zaliczek na podatek i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania pozbawia skutków prawnych wydane orzeczenie, zatem aktualnie sąd I instancji rozpoznający sprawę nie jest związany poglądem prawnym wyrażonym w uchylonym w tej części wyroku sądu pierwszej instancji.

W związku z tym sąd doszedł do przekonania, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

[b] Odsetki od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zapłaconych w zaniżonej wysokości oraz odsetki od zaliczek niewniesionych w terminie przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek ich zapłaty.[/b]

Oznacza to, że odsetki od zaliczek zapłaconych w zaniżonej wysokości w roku podatkowym 2000 uległy przedawnieniu 31 grudnia 2005 r. Decyzję w sprawie określenia wysokości odsetek organ pierwszej instancji wydał dopiero 31 lipca 2006 r. i dopiero wtedy skarżący zapłacił zaległość podatkową z decyzji tej wynikającą.

Ponieważ jednak zobowiązanie podatkowe w postaci od-setek od zaniżonych zaliczek wcześniej wygasło wskutek przedawnienia, nie mogło wygasnąć ponownie wskutek zapłaty. Decyzja określająca te zaliczki oraz decyzja podatkowego organu odwoławczego utrzymująca tę decyzję w mocy są więc wadliwe.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 6 maja 2010 r., I SA/Kr 379/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo