Oznakowanie produktów spożywczych musi być zgodne z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=234252]rozporządzenia z 2007 r. ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie znakowania środków spożywczych[/link] – orzekł [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 478/10)[/b], oddalając skargę spółki z o.o. Pescanova Polska w Szczecinie.
Spółka zaskarżyła decyzję głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, który nakazał firmie właściwe oznakowanie opakowania mrożonych panierowanych paluszków rybnych z morszczuka.
Kontrola stwierdziła, że zamiast pełnego adresu producenta na opakowaniu figuruje adres skrytki pocztowej. Warunków przechowywania nie podano w sąsiedztwie terminu przydatności do spożycia, lecz na odwrocie opakowania. Nie określono także procentowej zawartości panieru w paluszkach.
– Zgodnie z § 2 rozporządzenia z 2007 r. ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie znakowania środków spożywczych na opakowaniu powinny figurować pełne dane identyfikujące producenta – wyjaśniała podczas rozprawy w WSA przedstawicielka głównego inspektora. – Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179270]ustawy o jakości handlowej artykułów spożywczych[/link] oraz wspomniane rozporządzenie identyfikują przedsiębiorcę przez podanie jego nazwy i adresu. Skrytka pocztowa służy do korespondencji. I nie można tych przepisów interpretować dowolnie. Równie ważne jest, ażeby warunków przechowywania nie umieszczać w dowolnym miejscu, ale w sąsiedztwie terminu ważności. Po to jest określenie „w sąsiedztwie”, żeby nie było żadnych wątpliwości. Nieodpowiednie przechowywanie, zwłaszcza produktów wysoko mrożonych, może być groźne dla zdrowia i życia.
[wyimek]Na opakowaniu towaru powinny figurować pełne dane identyfikujące dostawcę[/wyimek]