Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2081/09)[/b].
Sprawa dotyczyła wniosku Alior Banku o interpretację. Bank wyjaśnił, że planuje kupić przedsiębiorstwo spółki z o.o., która prowadzi działalność opodatkowaną VAT (jest więc uprawniona do odliczania w całości VAT od zakupów). Po zakupie przez bank przedsiębiorstwo będzie służyło prowadzeniu działalności zwolnionej. Bank spytał, czy będzie na nim ciążył obowiązek korekty VAT naliczonego (na zasadach określonych w art. 91 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]).
[wyimek]Sformułowanie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nie jest sprzeczne z prawem UE[/wyimek]
Jego zdaniem nie musi on jej dokonywać. Wyjaśnił, że dla zbywcy sprzedaż przedsiębiorstwa nie powoduje jakichkolwiek konsekwencji na gruncie ustawy o VAT (transakcja nie podlega opodatkowaniu). Więcej problemów jest z wykładnią art. 91 ust. 9 ustawy o VAT. Wskazuje on, że w sytuacji zbycia przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) korekta jest dokonywana przez nabywcę.
Bank podkreślił, że przepis ten należy analizować, biorąc pod uwagę art. 19 dyrektywy w sprawie VAT. Zgodnie z nim w sytuacji przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie albo jako aportu do spółki, całości bądź części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca oraz że osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.