To członek zarządu udowadnia, że nie ponosi winy

Chcąc uwolnić się od odpowiedzialności, strona powinna wykazać, że niezgłoszenie wniosku o upadłość nastąpiło bez jej winy. Samo subiektywne przekonanie o niemożności zgłoszenia wniosku nie oznacza obiektywnego braku zawinienia

Publikacja: 08.06.2010 04:35

To członek zarządu udowadnia, że nie ponosi winy

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjnr w Bydgoszczy w wyroku z 28 kwietnia 2010 r., I SA/Bd 180/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności Z.J. za zaległości podatkowe sp. z o.o. w B. z tytułu VAT. Organ nie stwierdził okoliczności wymienionych w art. 116 § 1 ordynacji podatkowej, które uwolniłyby stronę od odpowiedzialności.

W odwołaniu skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że zgodnie z art.116 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

1) nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub

wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy;

2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Przepisy te stosuje się również do byłego członka zarządu oraz byłego pełnomocnika lub wspólnika spółki w organizacji.

W sprawie nie budzi wątpliwości, że skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu w okresie, kiedy powstała zaległość podatkowa. W sprawie wystąpiła też bezskuteczność egzekucji. Poza tym przesłanki do zgłoszenia upadłości pojawiły się przed zgłoszeniem przez prezesa spółki wniosku o ogłoszenie upadłości.

Zdaniem sądu wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być zgłoszony co najmniej rok wcześniej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości można było uznać za złożony we właściwym czasie tylko wtedy, gdy nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie od chwili, gdy bądź to przedsiębiorca zaprzestał płacenia długów, bądź też długi te przewyższały wartość jego majątku.

Nie jest dopuszczalne jakiekolwiek odstępstwo od tego terminu, a możliwość taka nie wynika też z żadnego innego przepisu (co wynika m.in. z[b] wyroku NSA z 6 lipca 2006 r., I FSK 1115/05[/b]). Członkowi zarządu powinien być znany na bieżąco stan finansów spółki, a co za tym idzie, możliwość zaspokojenia długów.

[b]W sytuacji, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony ze względu na brak środków na pokrycie nawet kosztów postępowania, to nie można mówić o zgłoszeniu tego wniosku we właściwym czasie.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjnr w Bydgoszczy w wyroku z 28 kwietnia 2010 r., I SA/Bd 180/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr