Odpowiedzialność wchodzi w grę, gdy doszło do zaniedbania

Członek zarządu tylko wtedy ponosi odpowiedzialność, kiedy obowiązku w zakresie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego nie wypełnił w terminie lub też gdy ponosi winę za jego niewypełnienie

Publikacja: 08.06.2010 04:37

Odpowiedzialność wchodzi w grę, gdy doszło do zaniedbania

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął wobec W.B. jako członka zarządu spółdzielni postępowanie w sprawie orzeczenia o jego odpowiedzialności jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych. Postępowanie egzekucyjne wobec spółdzielni zostało bowiem umorzone ze względu na stwierdzenie, że w postępowaniu nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Organ uznał, że zostały spełnione przesłanki odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółdzielni. Wskazał, że ze względu na wszczęcie postępowania egzekucyjnego na podstawie deklaracji podatkowej CIT-2 nie było konieczne wydanie decyzji o odpowiedzialności podatkowej osób trzecich.

W.B. odwołał się od decyzji. Bezskutecznie. Sprawa znalazła finał przed sądem.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich określone są w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3DBE5D596096D75B359F4322A5D115E8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Podmiotami odpowiedzialnymi solidarnie za zaległości podatkowe spółki z o.o. są członkowie zarządu. Zgodnie z art. 116a za zaległości innych osób prawnych niż wymienione w art. 116 odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie organów zarządzających tymi osobami.

Postępowanie w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, chyba że wystawiono tytuł wykonawczy na podstawie deklaracji na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W konsekwencji organ powinien ustalić, czy egzekucja z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych została przeprowadzona na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego na podstawie deklaracji złożonej w trybie i terminie określonym w art. 27 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], czy też na podstawie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

W każdym przypadku orzekania o odpowiedzialności członka zarządu organ podatkowy jest zobowiązany zbadać, czy i kiedy wystąpiły przesłanki do ogłoszenia upadłości, gdyż tylko niezłożenie wniosku o upadłość w terminie czyni otwartą kwestię odpowiedzialności członka zarządu na podstawie art. 116 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].

[b]Odpowiedzialność członka zarządu może wchodzić w rachubę tylko w sytuacji, gdy w stosunku do spółki wystąpiły przesłanki upadłości. Z kolei członek zarządu tylko wtedy ponosi odpowiedzialność, kiedy obowiązku w zakresie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego nie wypełnił w terminie lub też, gdy ponosi winę za jego niewypełnienie. W każdym przypadku należy ustalić, że taki obowiązek w ogóle na członku zarządu ciążył.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo