Tak wynika z [b]uchwały Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r. (sygn. III PZP 1/10)[/b]. Sąd rozstrzygnął, że nie zachodzi nieważność postępowania, gdy sąd w składzie właściwym ponownie przeprowadził dowód uprzednio przeprowadzony w składzie niewłaściwym (art. 379 pkt 4 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).
Oznacza to, że powtórne przeprowadzenie postępowania dowodowego przed sądem w składzie właściwym konwaliduje postępowanie prowadzone najpierw w nieprawidłowym składzie.
[srodtytul]Powtórzone czynności[/srodtytul]
W sprawach z zakresu prawa pracy zwykle występuje sąd w składzie jednoosobowym, a niekiedy – jednego sędziego i dwóch ławników (zob. ramka).
Arkadiusz N. wniósł sprawę przeciwko swojemu pracodawcy. Sąd w pierwszej instancji rozstrzygał ją najpierw jednoosobowo, a gdy okazało się, że skład ten nie był właściwy – trzyosobowo. Sąd odwoławczy powziął wątpliwość, czy w związku z tym nie zachodzi nieważność postępowania na podstawie art. 47 k.p.c. i czy ewentualnie można konwalidować powstałe uchybienie. Z takim pytaniem prawnym zwrócił się do Sądu Najwyższego. W tej bowiem sprawie wszystkie czynności dowodowe przeprowadzone najpierw przed sądem w składzie niewłaściwym zostały powtórzone przed sądem w składzie właściwym.