[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 20 lipca 2010 r. (I SA/Łd 494/10).[/b]
Podatnik nabył do majątku prywatnego działki, które po upływie kilku lat sprzedał i, opierając się na otrzymanej indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, zapłacił VAT od tych transakcji. Kiedy po jakimś czasie zauważył, że w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych i organów podatkowych takie czynności nie podlegają VAT, złożył korektę deklaracji podatkowej i wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty.
Organ podatkowy odmówił zwrotu, powołując się na to, że VAT do zapłaty został wyszczególniony w akcie notarialnym, który nie został w tym zakresie zmieniony przed złożeniem korekty deklaracji. Stwierdził, że jest związany treścią aktu notarialnego. Wyraził też pogląd, że wyszczególnienie podatku w akcie notarialnym wskazuje, że jego ekonomiczny ciężar poniósł w rzeczywistości kupujący, a zatem sprzedawca nie może domagać się zwrotu.
Podatnik wniósł skargę do WSA. Jego zdaniem jeśli podatek jest nienależny z mocy ustawy, to akt notarialny pozostaje bez znaczenia. Zarzucił też organom, że nie ustaliły, kto rzeczywiście zapłacił podatek i jak kształtowałaby się cena nieruchomości, gdyby podatnik od początku wiedział, że sprzedaż nie podlega VAT.
Sąd uchylił decyzję, tłumacząc, że [b]jeśli podatek został zapłacony niezasadnie, to nie ma znaczenia akt notarialny i wyszczególniona w nim kwota VAT. Podatnik nie był więc zobowiązany do korekty aktu notarialnego. [/b]