[b]Tak wynika z wyroku NSA z 28 lipca 2010 r. (II FSK 437/09).[/b]
Spółka wskazała, że zgromadzenie wspólników podwyższyło kapitał zakładowy i w związku z tym poniosła wydatki, m.in. na opłatę notarialną i podatek od czynności cywilnoprawnych. Zwróciła się o udzielenie interpretacji, czy może je zaliczyć do kosztów podatkowych. W jej ocenie, w świetle art. 15 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893] ustawy o CIT[/link], te wydatki zostały poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów w przyszłości.
Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Zgodnie z treścią wzmiankowanego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zatem podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów, pod warunkiem że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć ma zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Koszty ponoszone przez spółkę pozostawały w bezpośrednim związku z podwyższeniem kapitału. To oznacza, że nie mogą być kosztami podatkowymi w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o CIT.
Nie zgodził się z tym WSA w Olsztynie. Jednak korzystny dla spółki [b]wyrok z 10 grudnia 2008 r. (I SA/ Ol 504/08)[/b] został zaskarżony do NSA.