Przedsiębiorca rozpoczynający współpracę z zagranicznym kontrahentem jest zainteresowany potwierdzeniem jego statusu jako unijnego podatnika VAT. Gdzie powinien szukać takich informacji.
Zastosowanie zerowej stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) do Rumunii jest możliwe jedynie, gdy rumuński nabywca ma ważny numer identyfikacyjny VAT UE. W świetle niedawnego [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lipca 2010 r. (I FSK 1153/09)[/b] to polski podatnik powinien dołożyć należytej staranności przy wyborze i sprawdzeniu swojego odbiorcy. Jakie możliwości sprawdzenia rumuńskiego kontrahenta ma polski przedsiębiorca?
[srodtytul]VAT RO w bazie VIES[/srodtytul]
W praktyce do sprawdzenia statusu podatkowego rumuńskiego przedsiębiorcy najczęściej wykorzystuje się bazę danych VIES udostępnianą na stronach Komisji Europejskiej ([link=http://www.ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do]http://www.ec.europa.eu/taxation_ customs/vies/vieshome.do[/link]). Można w niej uzyskać informacje o ważności podanego numeru identyfikacyjnego, nierzadko podawane są też dokładne dane firmy, takie jak pełna nazwa czy adres siedziby.
Założeniem stworzenia i utrzymywania bazy VIES jest poszerzenie dostępu podatników dokonujących WDT do możliwości weryfikacji numerów VAT swoich kontrahentów. Celem Komisji, zadeklarowanym na przywołanej stronie, jest zapewnienie szybkiej i dokładnej informacji. Niestety, Komisja zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za informacje uzyskane za pośrednictwem niniejszej strony, i stwierdza, że informacje te nie dają prawa do zwolnienia WDT z podatku VAT.