[b]Wynika tak z wyroku WSA w Olsztynie z 17 sierpnia 2010 r. (II SA/Ol 587/10).[/b]
Dyrektor aresztu śledczego odmówił A.Z. przyznania odszkodowania w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa służby. Wyjaśnił, że wprawdzie stronie wydano świadectwo służby, w którym popełniono błąd pisarski polegający na nieprawidłowym wpisaniu daty rozpoczęcia pełnienia przez niego służby w Służbie Więziennej, lecz w drodze postanowienia sprostowano ten błąd i wydano prawidłowe świadectwo.
Pomimo przedstawienia w powiatowym urzędzie pracy błędnego świadectwa służby z dniem zgłoszenia A.Z. został zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Wprawdzie odmówiono mu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, lecz wyłącznie z tego względu, że został zwolniony dyscyplinarnie ze służby.
Wobec tego omyłka pisarska zawarta w świadectwie nie miała żadnego skutku w zarejestrowaniu funkcjonariusza jako osoby bezrobotnej i nie spowodowała żadnej szkody w postaci pozbawienia go zasiłku dla bezrobotnych.
A.Z. odwołał się od tej decyzji do dyrektora okręgowego Służby Więziennej, który uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, ale tylko z tego powodu, że przed wydaniem decyzji w sprawie trzeba było przeprowadzić postępowanie administracyjne.