Spółka cywilna: decyzję wysyła się do wspólników

Wspólnik spółki cywilnej jest osobą uprawnioną do odbioru pism skierowanych do spółki. Pokwitowanie przez niego odbioru decyzji wywołuje skutki, jakie są związane z doręczeniem

Aktualizacja: 15.09.2010 04:33 Publikacja: 15.09.2010 03:00

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w Łodzi w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., III SA/Łd 241/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Przedstawiciele państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przeprowadzili w spółce cywilnej (dwóch wspólników G. i F.S.) kontrolę sanitarną środka transportu do przewozu zwłok i szczątków ludzkich, w trakcie której stwierdzono, że kontrolowany pojazd nie jest trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie. Strona wniosła odwołanie. Jednak bezskutecznie. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest zasadna.

Sąd przypomniał, że w myśl § 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=654433ACEEBB40599ADAC66C2A0D2996?id=251374]rozporządzenia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie pozwoleń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich środek transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać wymienione w przepisie wymagania techniczne i sanitarne[/link], m.in. posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich. Samochód musi być przedzielony przegrodą oddzielającą kabinę kierowcy od części, w której przewożone są zwłoki i szczątki ludzkie.

Celem ustawodawcy było nakazanie odizolowania części samochodu przeznaczonej na umieszczenie zwłok i szczątków ludzkich od miejsca przeznaczonego dla kierowcy i pasażerów. Nie ma znaczenia, czy kabina kierowcy jest odizolowana od części przeznaczonej do przewożenia zwłok i szczątków ludzkich trwałą przegrodą lub przepierzeniem czy też jest odizolowana poprzez stałą, szczelnie zamykaną zabudowę, która pozwala na oddzielenie kierowcy i pasażerów od przewożonych zwłok. Niezbędnym warunkiem jest jedynie izolacja.

Sąd zwrócił również uwagę na kwestię doręczeń w toku prowadzonego postępowania. Stroną postępowania jest spółka cywilna. Zasady doręczeń pism osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej reguluje art. 45 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], wskazując, że pisma doręcza się w lokalu ich siedziby do rąk osób uprawnionych do odbioru pism.

Spółka cywilna identyfikowana jest podwójnie – jako tworzące ją podmioty (osoby) i jako podmiot gospodarczy. Spółka cywilna, jako jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, nie może mieć firmy, więc to wspólnicy są przedsiębiorcami i to oni mają firmy. W związku z tym przy doręczaniu pism w toku postępowania należy właściwie oznaczyć stronę zobowiązaną, wskazując przy tym imiona i nazwiska wspólników spółki cywilnej.

W odniesieniu do spółek cywilnych należy przyjąć, że pisma doręcza się tym adresatom w lokalu ich siedziby do rąk osób uprawnionych do ich odbioru. Wspólnik spółki cywilnej jest osobą uprawnioną do odbioru pism skierowanych do spółki, zatem pokwitowanie przez niego odbioru decyzji wywołuje skutki, jakie są związane z doręczeniem decyzji.

Natomiast organy administracji raz wysyłały korespondencję, wskazując, że stroną jest zakład usług pogrzebowych, co należy uznać za wadliwe, a innym razem określały spółkę jako zakład usług pogrzebowych G. i F.S.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w Łodzi w wyroku z 11 sierpnia 2010 r., III SA/Łd 241/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo