Bonifikaty: nie dla każdego nabywcy

Obowiązek określenia w uchwale warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży gminnych nieruchomości nie oznacza obowiązku ich przyznania każdemu zainteresowanemu

Publikacja: 30.09.2010 04:55

Bonifikaty: nie dla każdego nabywcy

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 25 sierpnia 2010 r.[/b] uchylającym rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego na uchwałę rady gminy A w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych przy sprzedaży nieruchomości jako lokali mieszkalnych.

[srodtytul]Spór o upoważnienie[/srodtytul]

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wojewoda stwierdził, że w przywołanej uchwale uregulowano kwestię dotyczącą nieudzielania określonej grupie najemców bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych. W ocenie organu nadzorczego takie rozwiązanie pozostaje w sprzeczności z przywołanym w podstawie prawnej tej uchwały przepisem art. 68 ust. 1b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=357084]ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 102, poz. 651, dalej ugn)[/link].

Zgodnie z tym przepisem rada określa warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych. Natomiast rada gminy A wprowadziła w badanej uchwale generalną zasadę sprzedaży mienia komunalnego z uwzględnieniem jego nabycia w 100 proc. wartości nieruchomości. Zdaniem organu regulacja ta została dokonana z przekroczeniem kompetencji przyznanej organowi stanowiącemu gminy, a stwierdzone uchybienie należało zakwalifikować jako istotne naruszenie prawa.

W złożonej do sądu skardze na powyższe rozstrzygnięcie gmina A. wniosła o jego uchylenie w całości. Argumentowała, że użyte w treści art. 68 ust. 1b ugn wyrażenie „[b]w szczególności” wskazuje, że przepis ten zawiera otwarty katalog uregulowań,[/b] jakie rada może umieścić w uchwale dotyczącej normowanej kwestii. Co za tym idzie nie może być mowy o przekroczeniu kompetencji w sytuacji, gdy kompetencje te nie są określone w sposób kompletny i wyczerpujący.

Zdaniem gminy, w ramach „warunków udzielania bonifikat”, do określenia których upoważnia radę art. 68 ust. 1b ugn, mieści się także możliwość ustalenia kryteriów bonifikaty, w tym wskazania sytuacji, w których bonifikata nie będzie udzielona, zwłaszcza gdy jej udzielenie jest fakultatywne i pozostawione przez ustawodawcę woli rady.

[srodtytul]Rozstrzygnięty na korzyść rady[/srodtytul]

Powstały w tej sprawie spór dotyczy tego, czy gmina A miała kompetencje, aby przy ustalaniu warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych wyłączyć z możliwości skorzystania z owych bonifikat określone grupy osób.

Obie strony tego sporu odwołują się do treści art. 68 ust. 1b ugn, przy czym każda z nich inaczej odczytuje zawartą w tym przepisie normę prawną. Zgodnie z brzmieniem spornego przepisu: "W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku, o których mowa w ust. 1, określa się w szczególności warunki udzielenia bonifikat i wysokość stawek procentowych".

Przepis ten w obecnym brzmieniu obowiązuje od 7 stycznia 2010 r. Bez wątpienia wyraża on normę o charakterze kompetencyjnym, a zawarte w nim odesłanie do treści ust. 1 wskazuje, że całą postać owej normy wyznaczają łącznie przepisy art. 68 ust. 1 i ust. 1b ugn.

Zestawienie obu przywołanych przepisów prowadzi do wniosku, że rada gminy nie ma obowiązku udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości gminnych w drodze bezprzetargowej. Jeżeli jednak zdecyduje się na ich wprowadzenie, to podjęta w tym zakresie uchwała powinna określać warunki ich udzielenia. Ustawodawca nie ograniczył przy tym rady gminy co do charakteru wprowadzanych warunków.

Mogą to być zarówno warunki przedmiotowe, jak i podmiotowe.

[b]Obowiązek określenia w uchwale warunków udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości gminnych ma na celu zapewnienie przejrzystości zasad, na jakich będą one udzielane. Nie oznacza natomiast obowiązku przyznania tych bonifikat każdemu zainteresowanemu. [/b]

Innymi słowy, rada gminy, określając warunki udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości gminnych w drodze bezprzetargowej, ma kompetencję do określenia grupy podmiotów, którym nie będą one przysługiwały.

Tak też postąpiła gmina A w zakwestionowanej przez wojewodę uchwale. Zdaniem sądu, zawarte w jej treści wyłączenie wskazanych grup podmiotów z możliwości uzyskania bonifikaty przy zakupie gminnych lokali mieszkalnych znajduje oparcie w normie kompetencyjnej, wynikającej z treści art. 68 ust. 1 i 1b ugn.

[ramka][b]Decyduje wola przyznającego[/b]

[b]W art. 68 ust. 1 ugn ustawodawca upoważnił właściwy organ do udzielania bonifikat od wartości nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, między innymi w przypadku, gdy sprzedawaną nieruchomością jest lokal mieszkalny (pkt 7). [/b]

Podkreślić przy tym należy, że udzielanie bonifikat przy tego rodzaju sprzedaży jest uprawnieniem, nie zaś obowiązkiem organu, na co wyraźnie wskazuje użyty przez ustawodawcę zwrot: „organ może udzielić bonifikat od ceny”.

Mamy tu zatem do czynienia z uznaniem administracyjnym, tj. sytuacją, gdy sposób ukształtowania pozycji prawnej obywateli (ich praw lub obowiązków) pozostawiony został woli właściwego organu. Jednocześnie w art. 68 ust. 1b ugn ustawodawca, niejako uzupełniając powyższą normę kompetencyjną, wskazał, że właściwy organ, w tym między innymi rada gminy, określa w drodze uchwały warunki udzielenia tych bonifikat. [/ramka]

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 25 sierpnia 2010 r.[/b] uchylającym rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego na uchwałę rady gminy A w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych przy sprzedaży nieruchomości jako lokali mieszkalnych.

[srodtytul]Spór o upoważnienie[/srodtytul]

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona