Gdy fiskus się zabezpieczy, pieniędzy nie ruszysz

Decydując się na zabezpieczenie, organ podatkowy powinien starannie rozważyć, czym może skutkować pozbawienie podatnika możliwości dysponowania określoną kwotą pieniężną

Aktualizacja: 01.10.2010 04:41 Publikacja: 01.10.2010 03:00

Gdy fiskus się zabezpieczy, pieniędzy nie ruszysz

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 19 maja 2010 r., I SA/Bd 198/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor izby skarbowej utrzymał w mocy decyzję w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego zobowiązania podatkowego z tytułu VAT.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej u skarżącej spółki stwierdzono nieprawidłowości w zakresie VAT. Ustalono, że spółka w rozliczeniach za te okresy dokonała odliczeń podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych na jej rzecz przez firmę P.P.H.U. W.W.O., dokumentujących transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Sprawa ostatecznie znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga jest zasadna.

Przypomniał, że ustawową przesłanką, której spełnienie daje podstawy dla zabezpieczenia, jest obawa o niewykonanie zobowiązania podatkowego. Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „obawy o niewykonanie zobowiązania podatkowego”, pozostawiając ocenę zaistnienia tej przesłanki analizie stanu faktycznego konkretnej sprawy.

Jako wskazówkę interpretacyjną podał jedynie, że obawa taka powstaje, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań publicznoprawnych lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, co może utrudnić lub udaremnić egzekucję. Zdaniem sądu obawa, o której traktuje art. 33 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], musi być realna i w dużym stopniu prawdopodobna, zawsze w kontekście przyszłych możliwości zaspokojenia wierzytelności Skarbu Państwa.

Niewątpliwie gwarancją takiej możliwości jest w ogóle istnienie i funkcjonowanie podatnika na rynku. Dokonując zabezpieczenia, organ powinien także starannie rozważyć, czym – w kontekście panujących na rynku gospodarczym warunków – skutkować może pozbawienie podatnika możliwości dysponowania określoną kwotą pieniężną, zwykle do czasu zakończenia postępowania podatkowego.

Jeśli podatnik jest podmiotem funkcjonującym w obrocie gospodarczym bez szczególnych zakłóceń, regulującym swoje zobowiązania, prawdopodobieństwo obawy o przyszłe wykonanie zobowiązania podatkowego powinno być analizowane także w kontekście możliwości przyszłego uregulowania ewentualnych zaległości podatkowych w ramach standardowego działania takiego podatnika.

W ocenie sądu dokonana przez organ analiza sytuacji skarżącej w kontekście istnienia przesłanki, o której mowa w art. 33 § 1 ordynacji podatkowej, skutkowała nieuzasadnionymi wnioskami co do powstania obawy, że prognozowane zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami nie zostanie wykonane. Formułowanie na tym etapie wniosku, że skarżąca spółka, prowadząc rzeczywiście produkcję na bazie m.in. spornego towaru kupowanego od kontrahenta, wiedziała, iż nabył on towar z niewiadomego źródła, jest przedwczesne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo