Podatek od zrujnowanego budynku

Firma nie może płacić najwyższej stawki od budynku w złym stanie technicznym

Aktualizacja: 26.11.2010 03:37 Publikacja: 26.11.2010 03:25

Podatek od zrujnowanego budynku

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Opodatkowanie nieruchomości, które nie nadają się do użytkowania ze względu na zniszczenie lub brak przyłączy, rodzi wiele sporów.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych wysokość daniny od nieruchomości, także tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, określa w uchwale rada gminy. Ustawa zawiera natomiast maksymalne stawki, corocznie waloryzowane o wskaźnik inflacji.

[wyimek][b]0,77 zł[/b] to górna stawka podatkuod gruntu firmy za 1 mkw. [/wyimek]

[srodtytul]Stan nie ma znaczenia[/srodtytul]

Art. 1a ust 1 pkt 3 ustawy stanowi, że przepisy te nie dotyczą gruntów i budynków, które „nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych”. Przepis jest na tyle niejednoznaczny, że jest przedmiotem sprzecznych interpretacji.

Podobną kwestię rozstrzygnął niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach [b](sygn. I SA/Gl 367/09)[/b].

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła działkę ze zrujnowanymi halami, by na tym miejscu, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, postawić nowy obiekt. Prezydent miasta nakazał jej jednak zapłatę podatku za 2007 r. według maksymalnej stawki przewidzianej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności. Firma odwołała się, wskazując, że nie może ich wykorzystywać ze względu na m.in. brak przyłącza gazowego i brak szeregu zezwoleń, które firma powinna wcześniej uzyskać.

Samorządowe kolegium odwoławcze uznało jednak, że aby przedsiębiorca zapłacił najwyższą stawkę, nie musi faktycznie wykorzystywać nieruchomości na cele związane z firmą. [b]Wystarczy, że spółka prowadzi działalność gospodarczą zgodnie z wpisem do KRS.[/b] W ustawowej definicji nie ma bowiem warunku wykorzystywania tego rodzaju nieruchomości na cele związane z działalnością, wystarczy sam fakt ich posiadania.

WSA przyznał jednak rację spółce. Zgodnie z wyrokiem warunkiem odstąpienia od wymierzenia przedsiębiorcy podatku według najwyższych stawek jest łączne wystąpienie dwóch przesłanek: kiedy budynki nie są faktycznie wykorzystywane w roku podatkowym i kiedy jest to niemożliwe ze względów technicznych. Według sądu [b]organy podatkowe powinny uwzględnić, że hale będące przedmiotem sporu znajdowały się w stanie ruiny[/b], a przedsiębiorca chce tam postawić zupełnie nowy obiekt.

[wyimek][b]20,51 złotych[/b] wynosi maksymalna stawka od budynków związanych z działalnością za 1 mkw. powierzchni użytkowej w 2010 r.[/wyimek]

[srodtytul]Remont nie wystarczy[/srodtytul]

– To ważny wyrok. Przepis, zgodnie z którym budynki „nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych”, budzi bowiem wiele wątpliwości. Sąd doprecyzował, że odnosi się on do sytuacji, w której w danym roku podatkowym zabudowa pozostaje niezdatna do użytku na cele firmy nawet po przeprowadzeniu prac remontowych oraz adaptacyjnych. Tymczasem organy podatkowe często twierdzą, że nawet zupełnie zrujnowana nieruchomość może być opodatkowana tak jak sprawnie funkcjonująca fabryka. Ten wyrok oznacza, że prezydent miasta musi określić daninę od tej nieruchomości według niższej stawki, uwzględniając jej stan techniczny. Nie może to być stawka maksymalna – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.

Również WSA w Białymstoku podkreślił w swoim wyroku [b](sygn. I SA/Bk 94/07)[/b], że w ustawie nie wyjaśniono, jak rozumieć pojęcie „względy techniczne”. Nie ma też w niej odwołania do przepisów innych ustaw. Dlatego należy w pierwszej kolejności odwołać się do potocznego rozumienia pojęcia „techniczny” i odnieść je do stanu nieruchomości.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem