Tak orzekł w dwóch wyrokach z 7 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1383/10 i sygn. III SA/WA 1384/10), uchylając niekorzystne interpretacje warszawskiej Izby Skarbowej.
Luksemburg, dzięki korzystnym regulacjom podatkowym, zachęca do prowadzenia działalności gospodarczej w spółkach zarejestrowanych na jego terytorium. Rozliczenia z polskim fiskusem dywidend wypłacanych przez te spółki, środków otrzymywanych z tytułu ich likwidacji lub umorzenia udziałów w nich regulowane są w polsko-luksemburskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stanowi ona, że dywidendy wypłacane przez spółkę z jednego kraju są zwolnione w drugim, jeśli ten pierwszy mógł je opodatkować.
Luksemburg pobiera od dywidend 15-proc. daninę i nie ma wątpliwości, że są one zwolnione w Polsce. W niektórych wypadkach kraj ten dobrowolnie rezygnuje z poboru podatku od dochodu z umorzenia udziałów i likwidacji spółki. Wypłaty te Luksemburg traktuje podobnie jak dochód ze sprzedaży.
– Niezależnie od tego, czy Luksemburg decyduje się opodatkować te dochody czy nie, z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że ma on do tego prawo, a zatem dochody te są zwolnione z opodatkowania w Polsce – mówi Maciej Kulawik, radca prawny z kancelarii Allen & Overy reprezentującej podatnika w tej sprawie.
– Do końca 2009 r. wydawane były interpretacje potwierdzające zastosowanie zwolnienia. Później nastąpiła mniej więcej trzymiesięczna przerwa, w ciągu której nie została opublikowana żadna interpretacja. Po niej organy jednomyślnie zmieniły zdanie i zaczęły odnosić się do prawa Luksemburga, co oznaczało brak zwolnień dla tych wypłat z podatku w Polsce. Jednocześnie minister finansów zaczął zmieniać wydane wcześniej korzystne interpretacje – tłumaczy pełnomocnik.