Zgodnie z obowiązującym do końca 2010 r. brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT zwolnione od podatku były należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatoró w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych. Zwolnienie nie miało zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
Urząd skarbowy i izba skarbowa nie zgodziły się z tym stanowiskiem i odmówiły stwierdzenia nadpłaty. Ich zdaniem przepis ten nie będzie miał zastosowania, bo dotyczy wyłącznie żołnierzy, którzy pełnią służbę zagraniczną w ramach jednostek wojskowych wykonujących określone zadania poza granicami kraju oraz pełnią tę służbę na podstawie tzw. skierowania w rozumieniu odpowiednich przepisów z zakresu wojskowości.
Tymczasem podatnik pełnił służbę jako żołnierz wyznaczony (a nie skierowany) na podstawie indywidualnego rozkazu. Poza tym nie wchodził w skład polskiej jednostki wojskowej.
Sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał rację podatnikowi. Wskazał, że wynikające z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych rozróżnienie żołnierzy na „skierowanych” i „wyznaczonych” nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa do zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o PIT.
Obie te grupy mają bowiem jedną cechę wspólną – pełnią zawodową służbę wojskową poza granicami Polski. Tymczasem ustawa o PIT nie uzależnia prawa do zwolnienia od określonego statusu żołnierza pełniącego służbę zagraniczną.
Sąd podkreślił, że takie różnicowanie i przyznanie prawa do zwolnienia tylko żołnierzom skierowanym byłoby sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości podatkowej.