27 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1410/10) potwierdził stanowisko korzystne dla wszystkich pracowników, którzy są premiowani preferencyjnymi akcjami.
- Nabycie przez pracowników akcji obcej spółki nie stanowi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT - wyjaśnił sędzia NSA Jacek Brolik. Spór w sprawie dotyczył interpretacji. Wystąpiła o nią polska spółka z branży ubezpieczeniowej w związku z programem motywacyjnym dla pracowników. Z opisu przedstawionego we wniosku wynikało, że jej centrala, spółka brytyjska, przyznała kluczowym pracownikom prawo do uczestnictwa w planach opcyjnych i akcyjnych. Wspólną cechą wszystkich planów jest to, że spółka brytyjska przyznaje pracownikom polskiego podmiotu niezbywalne, warunkowe prawo do nabycia w przyszłości swoich akcji. Realizacja praw następuje po określonym czasie. Polega to na tym, że pracownicy mogą akcje brytyjskiej spółki nabyć nieodpłatnie albo płacąc cenę określoną w dokumencie konkretnego planu.
Również przy preferencyjnym nabyciu akcji dochód pojawia się przy ich zbyciu
Polska spółka wyjaśniła, że realizując prawa nabyte, w ramach planów pracownicy odpowiednio obejmują bądź nabywają akcje. Po ich nabyciu mogą swobodnie nimi dysponować zatrzymać je na swoim rachunku maklerskim bądź zbyć na giełdzie w Londynie. Z wniosku wynikało, że wszystkie plany zostały zaakceptowane przez akcjonariuszy brytyjskiej centrali. Na podstawie porozumienia koszt uczestnictwa pracowników w planach obciąża polską spółkę. W praktyce oznacza to, że otrzymuje ona informację, którzy jej pracownicy są objęci poszczególnymi planami, a poniesiony pierwotnie przez brytyjską firmę koszt uczestnictwa w jednym z planów jest następnie na nią fakturowany. Spółka podkreśliła, że nie ma żadnego wpływu na wybór pracowników uprawnionych do uczestnictwa w planach. Wszelkie decyzje w tym zakresie podejmuje podmiot brytyjski. Początkowo polska spółka uznawała, że wartość akcji nabytych lub objętych przez jej pracowników stanowi ich przychód ze stosunku pracy. Dlatego doliczyła ich wartość do przychodów pracowników i odprowadzała zaliczkę na podatek. Naliczała też od nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Po pewnym czasie spółka zmieniła zdanie. W jej ocenie samo obciążenie jej kosztami związanymi z uczestnictwem pracowników w planach akcyjnych nie oznacza, że uzyskują oni przychody ze stosunku pracy. Organ interpretacyjny nie podzielił tego stanowiska. Jego zdaniem po nabyciu na preferencyjnych warunkach akcji spółki posiadającej siedzibę poza terytorium kraju po stronie pracowników powstanie przychód ze stosunku pracy, i to już w momencie nabycia tych akcji w ramach poszczególnych planów.