Reklama

Program akcyjny bez przychodu z pracy

Pracownik, który nabywa akcje obcej spółki, nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy

Publikacja: 28.04.2011 04:49

Program akcyjny bez przychodu z pracy

Foto: www.sxc.hu

27 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1410/10) potwierdził stanowisko korzystne dla wszystkich pracowników, którzy są premiowani preferencyjnymi akcjami.

- Nabycie przez pracowników akcji obcej spółki nie stanowi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT - wyjaśnił sędzia NSA Jacek Brolik. Spór w sprawie dotyczył interpretacji. Wystąpiła o nią polska spółka z branży ubezpieczeniowej w związku z programem motywacyjnym dla pracowników. Z opisu przedstawionego we wniosku wynikało, że jej centrala, spółka brytyjska, przyznała kluczowym pracownikom prawo do uczestnictwa w planach opcyjnych i akcyjnych. Wspólną cechą wszystkich planów jest to, że spółka brytyjska przyznaje pracownikom polskiego podmiotu niezbywalne, warunkowe prawo do nabycia w przyszłości swoich akcji. Realizacja praw następuje po określonym czasie. Polega to na tym, że pracownicy mogą akcje brytyjskiej spółki nabyć nieodpłatnie albo płacąc cenę określoną w dokumencie konkretnego planu.

Również przy preferencyjnym nabyciu akcji dochód pojawia się przy ich zbyciu

Polska spółka wyjaśniła, że realizując prawa nabyte, w ramach planów pracownicy odpowiednio obejmują bądź nabywają akcje. Po ich nabyciu mogą swobodnie nimi dysponować zatrzymać je na swoim rachunku maklerskim bądź zbyć na giełdzie w Londynie. Z wniosku wynikało, że wszystkie plany zostały zaakceptowane przez akcjonariuszy brytyjskiej centrali. Na podstawie porozumienia koszt uczestnictwa pracowników w planach obciąża polską spółkę. W praktyce oznacza to, że otrzymuje ona informację, którzy jej pracownicy są objęci poszczególnymi planami, a poniesiony pierwotnie przez brytyjską firmę koszt uczestnictwa w jednym z planów jest następnie na nią fakturowany. Spółka podkreśliła, że nie ma żadnego wpływu na wybór pracowników uprawnionych do uczestnictwa w planach. Wszelkie decyzje w tym zakresie podejmuje podmiot brytyjski. Początkowo polska spółka uznawała, że wartość akcji nabytych lub objętych przez jej pracowników stanowi ich przychód ze stosunku pracy. Dlatego doliczyła ich wartość do przychodów pracowników i odprowadzała zaliczkę na podatek. Naliczała też od nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Po pewnym czasie spółka zmieniła zdanie. W jej ocenie samo obciążenie jej kosztami związanymi z uczestnictwem pracowników w planach akcyjnych nie oznacza, że uzyskują oni przychody ze stosunku pracy. Organ interpretacyjny nie podzielił tego stanowiska. Jego zdaniem po nabyciu na preferencyjnych warunkach akcji spółki posiadającej siedzibę poza terytorium kraju po stronie pracowników powstanie przychód ze stosunku pracy, i to już w momencie nabycia tych akcji w ramach poszczególnych planów.

Reklama
Reklama

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Sądy administracyjne obu instancji potwierdziły, że jej pracownicy nie uzyskują przychodu ze stosunku pracy. Nie podzieliły też stanowiska MF w sprawie interpretacji art. 24 ust. 11 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią dochód stanowiący nadwyżkę między wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji. W ocenie NSA zasada ta nie dotyczy tylko spółek polskich, ale i zagranicznych. Wyrok jest prawomocny.

Przeczytaj także:

Podatek od akcji - tylko raz

Danina po sprzedaży akcji

Zobacz więcej w serwisie:

Dochody pracownika i zleceniobiorcy » Świadczenia dla pracowników » Akcje

Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama