Przepisy dekretu nie mogły więc stanowić podstawy do przejęcia na własność państwa lasów i terenów do zalesienia wchodzących w skład majątków ziemskich – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 747/10)
.
Ten ważny wyrok zwiększa znacząco szanse na odzyskanie majątków ziemskich, w skład których wchodziły nieruchomości nienadające się do wykorzystywania na cele rolnicze.
Należał do nich m.in. majątek Borek w woj. kujawsko-pomorskim mający kilku współwłaścicieli. W 2003 r. ich spadkobiercy rozpoczęli starania o odzyskanie własności. Od tej pory zapadło kilka decyzji administracyjnych, sprawa trafiała trzykrotnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ostatnio do NSA.
Przedmiotem sporu z Nadleśnictwem Toruń, które przejęło przeważającą część majątku Borek, stało się ustalenie, czy podlegał on czy też nie podlegał reformie rolnej ze względu na rodzaj i areał gruntów wchodzących w jego skład. Orzekając w tej sprawie w 2009 r. już po raz czwarty od jej rozpoczęcia, wojewoda kujawsko-pomorski uznał, że majątek Borek nie podlegał dekretowi o reformie rolnej. Minister rolnictwa utrzymał w mocy decyzję wojewody, a WSA w Warszawie oddalił skargę Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Toruń. Opinie rzeczoznawców stwierdzały bowiem, że około 70 proc. gruntów, czyli przeszło 80 ha ze 130 ha majątku, nie nadawało się do rolniczego wykorzystania. W wyniku skargi kasacyjnej Nadleśnictwa Toruń sprawą zajął się NSA.