Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, której fiskus odmówił prawa do odliczenia VAT (sygnatura akt: I FSK 825/10).

Kobieta zajmowała się wynajmem pokoi gościnnych. W zakresie VAT korzystała ze zwolnienia podmiotowego. W trakcie kontroli podatkowej przeprowadzonej w 2008 r. organ ustalił, że już 21 lipca 2007 r. podatniczka przekroczyła kwotę uprawniającą do zwolnienia z VAT. To oznaczało, że musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne do celów VAT.

Uczyniła to, ale jednocześnie postanowiła skorygować deklaracje VAT-7 za okres od lipca 2007 r. do maja 2008 r. Dokonując korekty, rozliczyła VAT wynikający z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne, które zostały wystawione w latach 2003-2006.

Fiskus stwierdził, że podatniczka nie miała prawa do odliczenia podatku za okres, gdy korzystała ze zwolnienia z VAT.

Podatniczka nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreślała, że powinna mieć prawo do odliczenia VAT, nawet jeśli w odpowiednim czasie nie dokonała rejestracji. Ostatecznie jednak przegrała sprawę.

Sąd kasacyjny zwrócił uwagę, że powodem odmowy prawa do odliczenia VAT nie był brak rejestracji. Chodziło o zakaz odliczania VAT za okres korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

- Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed dniem utraty albo rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego - podkreśliła sędzia NSA Barbara Wasilewska.

Wyjątkiem są sytuacje określone w art. 113 ust. 5 i 7 ustawy o VAT. W wypadku skarżącej nie miały one jednak zastosowania.

Wyrok jest prawomocny.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia podmiotowe z VAT