Tak orzekł NSA 22 kwietnia 2011 (II FSK 2160/09).
Spółka w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego poniosła koszty opłat notarialnych, sądowych i podatku od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej pytała o możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem są one takimi kosztami ze względu na to, że podwyższenie kapitału zakładowego zmierza do poprawy jej efektywności i zwiększenia przychodu w przyszłości.
Organ podatkowy nie zgodził się z taką oceną i wskazał jednoznacznie, że skoro wartości majątkowe wniesione na pokrycie kapitału zakładowego spółki nie powodują powstania u niej przychodu, to wydatki związane z pozyskaniem tego kapitału nie mogą być kosztami uzyskania przychodów.
Spółka złożyła skargę do WSA w Lublinie, który uchylił zaskarżoną interpretację. Orzekł, że opisane wydatki nie są kosztami bezpośrednimi podwyższenia kapitału zakładowego, lecz kosztami podatkowymi o charakterze pośrednim, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.