Tak orzekł WSA w Warszawie 12 maja 2011 (III SA/Wa 2443/10).
Bank wypłaca na rzecz osób podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu należności (odsetki, dyskonta, dywidendy itp.) objęte u źródła zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Bank posiada certyfikaty rezydencji klientów będących nierezydentami, jednak nie są one jednolite pod względem formy.
Niektóre wskazują rok, na który zostały wystawione, lub okres, za który rezydencja jest poświadczana, a pozostałe nie zawierają tego elementu.
W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w sytuacji gdy bank posiada certyfikat rezydencji wskazujący rok, za który został on wydany, lub w dokumencie tym wskazany jest okres przypadający przed dniem wystawienia certyfikatu, możliwe jest stosowanie na jego podstawie zasad wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do dnia, w którym osoba, której certyfikat dotyczy, wskaże, że przedstawiony w tym dokumencie stan faktyczny się zmienił.
Zdaniem banku dopuszczalne jest stosowanie certyfikatów rezydencji po upływie roku wskazanego w nich jako rok obowiązywania przy jednoczesnym uzyskaniu w określonych odstępach czasu potwierdzenia ze strony klienta, że nie zmienił się jego status nierezydenta.