Zatem jeżeli spółka wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, to wydatki ponoszone przez nią na podwyższenie kapitału zakładowego (które mają związek z całokształtem działalności) należy uznać za służące prowadzeniu działalności opodatkowanej. Dlatego VAT naliczony od tych wydatków może być odliczony.
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lutego 2011 (I FSK 224/10).
Sąd podkreślił, że „na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT utrwalił się pogląd, że przewidziane w nim prawo do odliczenia podatku naliczonego należy rozciągnąć również na wydatki (zakup towarów i usług), które nie mogą zostać powiązane z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi, ale jednocześnie wykazują one związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Za taki wydatek uznano w orzecznictwie koszty poniesione przez podatników przy podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji akcji”.
W sprawie rozpatrywanej przez NSA spółka poniosła m.in. koszty przekształcenia ze spółki kapitałowej w akcyjną, badania i konsolidacji sprawozdań finansowych, koszty związane z przygotowaniem i promocją prospektu emisyjnego, doradztwa prawnego i finansowego oraz koszty prawne. Celem emisji akcji było pozyskanie dodatkowego kapitału na sfinansowanie budowy zakładu spółki córki wchodzącej w skład holdingu oraz sfinansowanie rozwoju sprzedaży eksportowej i zakupu maszyn.
NSA powołał się też na naczelną zasadę podatku VAT, jaką jest zasada neutralności. Zgodnie z nią ciężarem podatku nie powinni być obarczani podatnicy VAT w zakresie, w jakim wykorzystują zakupione towary i usługi do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej tym podatkiem.