Tak wynika z wyroku NSA z 28 czerwca 2011 (I FSK 1014/10).
Spółka, działając na zlecenie innych podmiotów, organizuje loterie i konkursy mające na celu wzrost sprzedaży zleceniodawców. W ramach tej działalności wydaje zwycięzcom nagrody w postaci samochodów osobowych, zakupionych od dilerów. We wniosku o interpretację przepisów pytała o możliwość odliczenia całości VAT od tych zakupów. W opinii spółki takie prawo przysługuje jej w pełnym zakresie, ponieważ dokonuje zakupu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Organy stwierdziły, że z prawa do pełnego odliczenia VAT wykazanego w fakturze nabycia może skorzystać tylko podatnik, którego przedmiotem działalności jest odprzedaż nabytych samochodów osobowych. Skoro spółka takiej działalności nie prowadzi, to należy zastosować art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym przy zakupie samochodu osobowego podatnik ma prawo odliczyć 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6000 zł.
WSA uchylił tę interpretację, wskazując, że art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT ma zastosowanie do podatników, którzy przeznaczają samochody na nagrody w loteriach stanowiących część kompleksowej usługi reklamowej, świadczonej przez podatnika odpłatnie, pod warunkiem że jest ona opodatkowana.
NSA, oddalając skargę kasacyjną organu, orzekł, że wykładni przepisów prawa podatkowego nie można opierać wyłącznie na wykładni gramatycznej, z pominięciem wykładni celowościowej i aspektów ekonomicznych. Art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT odnosi się do każdej sytuacji, w której podatnik nabywa samochód osobowy jako towar i następnie go zbywa, niezależnie od formy tego zbycia. Możliwość odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych przez podatników, których przedmiotem działalności jest szeroko pojęta sprzedaż pojazdów, nie jest ograniczona normą wynikającą z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, a jedynie tym, jaki związek ma ich nabycie z prowadzoną przez nich działalnością opodatkowaną.