Prawa pacjenta: Nie można ograniczać zwrotu kosztów leczenia szpitalnego w innym państwie UE

Z wyjątkiem świadczeń zdrowotnych obejmujących użycie aparatury medycznej wymagającej znacznych nakładów, państwa członkowskie powinny przewidzieć możliwość uzyskania zwrotu kosztów pozaszpitalnych świadczeń zdrowotnych bez uzyskania uprzedniej zgody

Publikacja: 11.11.2011 08:20

Prawa pacjenta: Nie można ograniczać zwrotu kosztów leczenia szpitalnego w innym państwie UE

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski

Tak orzekł 27 października 2011 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie przepisów dotyczących zwrotu kosztów pozaszpitalnych świadczeń zdrowotnych udzielonych w innym państwie UE (sygnatura akt C-255/09).

Wyrok dotyczył Portugalii, w której z wyjątkiem przypadków przewidzianych rozporządzeniem w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, możliwość uzyskania zwrotu kosztów leczenia pozaszpitalnego poniesionych w innym państwie członkowskim jest uzależniona od uzyskania uprzedniej zgody lekarza, który sporządza szczegółowy raport, dyrektora szpitala, który go zatwierdza oraz zgody dyrektora generalnego ds. szpitali. W pozostałych zaś przypadkach prawo portugalskie nie przewiduje możliwości uzyskania zwrotu takich kosztów.

Komisja uznała, że przepisy te są niezgodne ze swobodą świadczenia usług i wniosła skargę do Trybunału, który uznał przepisy portugalskie dotyczące ograniczenia zwrotu kosztów pozaszpitalnych świadczeń zdrowotnych udzielonych w innym państwie członkowskim za sprzeczne z prawem Unii. Dodał, iż takie ograniczenie nie może zostać uzasadnione także powołaniem się na ryzyko poważnego naruszenia równowagi finansowej systemu zabezpieczenia społecznego.

Podkreślił przy tym, że perspektywa ewentualnego braku refundacji kosztów może zniechęcić pacjentów do zwracania się do oferujących świadczenia zdrowotne usługodawców mających siedzibę w innych państwach członkowskich.

ETS przypomniał natomiast, że refundacja pozaszpitalnych świadczeń, do których niezbędne jest użycie aparatury medycznej wymagającej znacznych nakładów, jest uzależniona od uzyskania uprzedniej zgody i jest zgodna z prawem UE.

Potwierdza to wyrok z 5 października 2010 r. (sygnatura akt C-512/08 Komisja przeciwko Francji), w którym Trybunału argumentował, iż w świetle zagrożeń zarówno dla organizacji polityki ochrony zdrowia publicznego, jak i dla równowagi finansowej systemu zabezpieczenia społecznego, wymóg uzyskania uprzedniej zgody na tego rodzaju świadczenia zdrowotne stanowi w obecnym stanie prawnym Unii uzasadnione ograniczenie.

Zobacz wyrok w sprawie francuskiego uregulowania dotyczącego refundacji planowanych świadczeń zdrowotnych uzyskanych w innym państwie członkowskim.

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Twoje prawo

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?