Domy pomocy społecznej: polska od 3 lat nie wykonała wyroku ETPC

W 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Kędzior przeciwko Polsce. Proces dotyczył umieszczania osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej bez jej zgody.

Publikacja: 11.07.2015 10:44

Domy pomocy społecznej: polska od 3 lat nie wykonała wyroku ETPC

Foto: 123RF

ETPC uznał, że taka sytuacja narusza konwencję. Pomimo upływu trzech lat, ten wyrok wciąż nie jest wykonany. Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała w tej sprawie wystąpienia do Komitetu Ministrów Rady Europy.

Pierwsze wystąpienie HFPC odnosi się do podjętych przez rząd środków indywidualnych. HFPC zwróciła uwagę na nieprawidłowości w kwestii wypłaty i wydatkowania zadośćuczynienia zasądzonego przez ETPC na rzecz S. Kędziora. HFPC w wystąpieniu podkreśliła także fakt, że polskie organy nie podjęły żadnych kroków zmierzających do umożliwienia S. Kędziorowi opuszczenie domu pomocy społecznej.

W drugim wystąpieniu HFPC wskazała, że do tej pory rząd nie znowelizował przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która uwzględniałaby wytyczne zawarte w wyroku ETPC.

- Jedynym dokumentem, który udało się wypracować w ciągu 2,5 roku od publikacji orzeczenia jest projekt założeń do ustawy nowelizującej ustawę o ochronie zdrowia psychicznego, która wprowadzałby pewne gwarancje proceduralne dla osób ubezwłasnowolnionych – mówi Marcin Szwed.

Zdaniem HFPC, projekt ten należy uznać jedynie za pierwszy krok w celu zapewnienia pełnej ochrony osobom z niepełnosprawnością psychiczną i umysłową. - Naszym zdaniem, ustawodawca powinien dążyć przede wszystkim do zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia i deinstytucjonalizacji systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami umysłowymi i psychicznymi – podkreśla Marcin Szwed.

Wystąpienie dotyczące środków generalnych dostępne jest tutaj.

Natomiast wystąpienie odnoszące się do środków indywidualnych nie może zostać opublikowane ze względu na ochronę danych osobowych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem