Czy pracę na rzecz fundacji można potraktować jako darowiznę, a jeśli tak, to jak to formalnie rozwiązać?
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy ustalić treść umowy darowizny. Jej definicja jest zawarta w art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że jest to umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Przedmiotem umowy darowizny jest zatem świadczenie, w wyniku którego dochodzi do nieodpłatnego przysporzenia w mieniu obdarowanego kosztem majątku darczyńcy.
Działanie lub zaniechanie
Świadczenie to może zostać spełnione poprzez przeniesienie przez darczyńcę określonych praw, ustanowienie nowych praw, lub spowodowanie wygaśnięcia określonych praw przysługujących darczyńcy względem obdarowanego. Przedmiotem darowizny mogą być także różne przysporzenia, np.: przeniesienie własności rzeczy, zapłata kwoty pieniężnej, zwolnienie z długu. Mogą one być zarówno wynikiem działania, jak i zaniechania darczyńcy - chodzi tu zarówno o przesunięcie majątkowe konkretnych aktywów, jak i inne dyspozycje, których skutkiem jest zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów w majątku obdarowanego.
Definicji brak
Przepisy nie zawierają definicji nieodpłatnego świadczenia– może ono być przedmiotem różnego rodzaju umów cywilnoprawnych, przy czym ważne jest to, aby w wyniku tego świadczenia doszło do uzyskania korzyści majątkowej przez jedną stronę kosztem drugiej strony. W orzecznictwie wskazuje się, że pojęcie świadczenia nieodpłatnego związane jest z wszelkimi zjawiskami gospodarczymi i zdarzeniami prawnymi, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 kwietnia 2000 r., sygn. akt III SA 2252/99 i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 marca 2001 r., sygn. akt I SA/Gd 2027/98).
Z definicji umowy darowizny wynika jednak, że jej przedmiotem nie może być każde nieodpłatne świadczenie, ale takie, które darczyńca spełnia „kosztem swojego majątku". Ponadto nieodpłatne świadczenie spełnione kosztem majątku darczyńcy musi mieć wymierną wartość majątkową (musi być mierzalne w pieniądzu); poprzez spełnienie tego świadczenia maleją aktywa darczyńcy, a rosną aktywa (albo obniżają się pasywa) obdarowanego.