Na łamach mediów toczy się dyskusja o sposobach zabezpieczenia interesów klienta zawierającego z deweloperem umowę na etapie przysłowiowej dziury w ziemi. Większość wypowiadających się w tej kwestii prawników zgodnie twierdzi, że takim zabezpieczeniem jest – oprócz oczywiście wywiadu na temat kondycji prawno-finansowej dewelopera – zawarcie umowy w formie aktu notarialnego z gwarantowaną ceną, wpisanie roszczenia do księgi wieczystej, a także eliminacja w umowie szeregu niedozwolonych klauzul.
O ile mogę zgodzić się z pierwszą częścią tych zaleceń, o tyle praktyka pokazuje, iż nawet najlepiej skonstruowana i zabezpieczona pod względem prawnym umowa w relacji możliwości: deweloper – klient, i tak mało znaczy.
[srodtytul]Decydujący termin: sprzedaż[/srodtytul]
Jak to zwykle bywa, problemy zaczynają się w momencie, kiedy deweloper stwierdza, że jednak przewidziana w umowie gwarantowana cena mu nie odpowiada i musi ulec podwyższeniu. Wydawałoby się, że klient nie ma co się bać takiej zmiany stanowiska. Przecież zawsze (zakładając, że lokal już stoi) może złożyć odpowiedni pozew do sądu, aby ten w trybie art. 64 w zw. z art. 158 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] w zw. z art. 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] nakazał deweloperowi złożenie oświadczenia woli o wyodrębnieniu własności danego lokalu i przeniesieniu na rzecz powoda jego prawa własności. Przyjrzyjmy się nieco bliżej praktycznym aspektom tego postępowania.
Pomijając już kwestię dość wysokiej opłaty sądowej (rzędu kilku tysięcy zł) i niewielkie szanse na zwolnienie od kosztów sądowych, ryzyko pojawić się może już w samym sformułowaniu żądania pozwu. Jak pokazuje orzecznictwo niektórych sądów pierwszej instancji, jeśli w naszej umowie z deweloperem postanowienia stron dotyczące kwestii formalnego sposobu przeniesienia własności lokalu zostały sformułowane przy użyciu słów: „zobowiązuje się do sprzedaży” i „zobowiązuje się do kupna”, to dosłownie, przy użyciu tych samych formułek, należy sformułować żądanie pozwu.