Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi i Radzie Ministrów „potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii regulacji stosunków między stronami umowy deweloperskiej w celu zapewnienia ochrony praw nabywców mieszkań”, stwierdzając „istnienie luki prawnej, której usunięcie jest niezbędne dla zapewnienia spójności systemu prawnego Rzeczypospolitej Polskiej” (postanowienie z 2 sierpnia 2010 r., sygn. akt S 3/10). Postanowienie to jest nietrafne in capite, a w znacznej mierze także in membris, tj. w części obejmującej podstawowe argumenty mające uzasadniać tezy zawarte w sentencji postanowienia.
[srodtytul]Luki: aksjologiczna i konstrukcyjna[/srodtytul]
In capite... w logice prawniczej i ogólnej teorii prawa wyróżnia się pojęcia „luki aksjologicznej” i „luki konstrukcyjnej” definiujące dwie zupełnie różne sytuacje.
Istota pierwszej polega na tym, że jakaś sfera stosunków społecznych, dotąd w ogóle nieregulowana (indyferentna prawnie), powinna być – zdaniem jakichś osób – poddana regulacji prawnej ze względu na wyznawane przez te osoby wartości światopoglądowe, etyczne, społeczne etc. Luka aksjologiczna w tym rozumieniu nie jest oczywiście luką w obowiązującym systemie prawa, nie stanowi zatem żadnego problemu w jego stosowaniu; jest ona zagadnieniem polityki prawa, tj. refleksji, czy określone zachowania podmiotów prawa mają w dalszym ciągu pozostawać w sferze wolnej od ingerencji władzy, czy też powinny być w jakimś stopniu uregulowane przez prawo (przykładem może tu służyć sprawa obrotu tzw. dopalaczami).
Instytucję własności lokali regulują u nas liczne akty normatywne, spośród których – ze względu na zakres regulacji – należy wymienić ustawy o własności lokali oraz o spółdzielniach mieszkaniowych (inne regulują tę problematykę fragmentarycznie, w szczególności co do zasad zawierania umów o przeniesienie własności lokali znajdujących się na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa lub innych osób prawnych).