W lipcu w Rzeczpospolitej ukazał sie artykuł Ministra Sprawiedliwosci Marka Biernackiego na temat opracowywanego przez podległy mu resort dokumentu określającego cele strategiczne dla wymiaru sprawiedliwości. Autor wskazał na mnogość wizji rozwoju w tych obszarach w przeszłości, które będąc powiązane z osobami kolejnych ministrów odchodziły następnie razem z nimi. W tej sytuacji podkreślił konieczność jednolitej strategii w tym zakresie i oparcia dokumentu na maksymalnie szerokim porozumieniu interesariuszy, wskazującym na wspólne cele strategiczne.
Nie sposób oczywiście zaprzeczyć tym oczywistym tezom, lecz na obecnym etapie należy chyba jeszcze podejść z ostrożnością do zawartych w ww. artykule deklaracji. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" otrzymało do zaopiniowania zapowiedziany www. artykule dokument z dnia 1 lipca 2013 r. określany jako "Główne elementy strategii wymiaru sprawiedliwości"
Minister podkreślił we wspominanym artykule istotną rolę Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jednakże ani KRS, ani organizacje sędziowskie nie uczestniczyły w tworzeniu tego dokumentu. W skład zespołu pracującego nad strategią wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Celem prac zespołu ma być określenie długofalowej polityki dla wymiaru sprawiedliwości, opartej, według zapewnień ministra, na uzgodnieniach ze środowiskiem. Skoro takie jest założenie, dlaczego tworząc zespół pominięto KRS jako konstytucyjny podmiot reprezentujący wymiar sprawiedliwości, a szczególnie – sądownictwo? Oczywiście KRS i organizacje sędziowskie dostały dokument do zaopiniowania, ale czy nie byłoby celowe, żeby mogły one od początku wziąć czynny i realny udział w tworzeniu wieloletniej polityki dla sądownictwa?
SSP "Iustitia" od wielu lat głosi postulaty w zakresie reform sądownictwa, w szczególności jego usprawnienia i zwiększenia efektywności. W tym celu zaproponowało zwołanie Okrągłego Stołu dla Wymiaru Sprawiedliwości z udziałem przedstawicieli wszystkich władz, a także środowisk naukowych, prawniczych oraz organizacji pozarządowych celem wypracowania całościowej koncepcji funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W ocenie stowarzyszenia istnieje też potrzeba powołania specjalnej komisji kodyfikacyjnej, zadaniem której byłoby opracowanie całkowicie nowych projektów ustaw regulujących kompleksowo funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.