Dokumentem księgowym potwierdzającym sprzedaż na gruncie VAT jest faktura. Podatnik VAT czynny dokonujący dostawy czy świadczący usługę na rzecz innego podatnika VAT czynnego ma obowiązek wystawić fakturę i dostarczyć ją nabywcy. Naturalnie nabywca sam najczęściej domaga się dostarczenia prawidłowej faktury VAT, gdyż jej posiadanie warunkuje prawo nabywcy do odliczenia VAT naliczonego przy zakupionym towarze czy usłudze. Składając pozew o zapłatę wierzytelności objętej fakturą VAT, podatnik może się zastanawiać, czy ma obowiązek powoływać twierdzenia o wystawieniu i doręczeniu faktury kontrahentowi oraz czy ma obowiązek okoliczności te udowodnić. Może też zdarzyć się sytuacja, że podatnik wykonał usługę czy wydał towar nabywcy, jednak mimo obowiązku nie wystawił i nie doręczył nabywcy faktury VAT. Może wtedy rodzić się wątpliwość, czy mimo braku wystawienia faktury może on skutecznie dochodzić w pozwie zapłaty wynagrodzenia.
Co się przyda w sądzie
Zgodnie z art. 6 § 2 kodeksu postępowania cywilnego strony i uczestnicy postępowania obowiązani są przytaczać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody bez zwłoki, aby postępowanie mogło być przeprowadzone sprawnie i szybko. Według art. 207 § 6 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy, lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Z regulacji tych wynika powszechna prekluzja dowodów niezgłoszonych w pozwie.
W pozwie lepiej przedstawić wszystkie dowody związane z zawarciem umowy i wystawieniem faktury
Jeżeli zatem powód w pozwie nie poda, że wystawił i doręczył fakturę VAT nabywcy oraz nie zawnioskuje dowodu z faktury VAT, a nie zachodzi żadna z przesłanek z 207 § 6 k.p.c. zezwalających na wyjątkowe dopuszczenie dowodu niezgłoszonego w pozwie, sąd pominie później powołane twierdzenia i dowody odnoszące się do wystawienia i doręczenia faktury. Z tego względu, co do zasady, zalecać należy powoływanie w pozwie wszystkich okoliczności i dowodów związanych z daną umową i jej wykonaniem. Najlepiej zatem wyjaśnić i udowodnić zawarcie umowy, jej wykonanie, brak zastrzeżeń co do wykonania przez stronę przeciwną, brak otrzymanej zapłaty, wystawienie oraz doręczenie faktury VAT nabywcy.
Najczęściej jako dowody należy powołać umowę, pokwitowanie wykonanego na rzecz drugiej strony świadczenia umownego, fakturę VAT, dowód jej doręczenia (ewentualnie nadania). Zawsze warto wspierać się dowodami z zeznań świadków i z przesłuchania stron.