W obecnej sytuacji rynkowej, kiedy trudności finansowe dopadają nie tylko wykonawców, ale i zamawiających, a informacje o możliwości postawienia w stan upadłości tych ostatnich coraz częściej pojawiają się w mediach, wykonawcy zastanawiają się, co będzie, gdy upadłość ich kontrahenta – zamawiającego – stanie się faktem.
Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 907 ze zm.; dalej: pzp), nie zawiera w tej materii żadnych szczególnych uregulowań. Odpowiedzi na pojawiające się pytania należy szukać przede wszystkim w ustawie z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn. DzU z 2012, poz. 1112 ze zm.; dalej: prupn) i w kodeksie cywilnym.
Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytania o prawne konsekwencje ogłoszenia upadłości zamawiającego, o to, jakie skutki prawne i finansowe będzie miało jej ogłoszenie w stosunku do umów w sprawie zamówień publicznych zawartych z wykonawcami. A przede wszystkim na pytania, czy umowy dotyczące zamówień publicznych są w jakikolwiek sposób uprzywilejowane w stosunku do innych rodzajów umów w przypadku ogłoszenia upadłości zamawiającego oraz czy po ogłoszeniu upadłości zamawiającego wykonawca jest zobowiązany do realizacji umów w sprawie zamówień publicznych zawartych z zamawiającym, w stosunku do którego ogłoszono upadłość. Warto się również zastanowić nad konsekwencjami zbycia przez zamawiającego zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP).
Dwie procedury...
Zgodnie z prupn upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dłużnika będącego osobą prawną uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje (art. 10 i 11 prupn). Ogłoszenie upadłości następuje w drodze postanowienia sądu.
Prawo upadłościowe i naprawcze reguluje dwa rodzaje upadłości: upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika (zwaną upadłością likwidacyjną) oraz upadłość z możliwością zawarcia układu (zwaną upadłością układową) (art. 14 i 15 prupn). Sąd ogłasza upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. W razie braku podstaw do ogłoszenia upadłości układowej ogłasza się upadłość likwidacyjną.