Aktualizacja: 05.12.2020 17:59 Publikacja: 05.12.2020 00:01
Foto: Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski
Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCJE – Consultative Council of European Judges), utworzona 20 lat temu przez Komitet Ministrów Rady Europy, przedstawiła 6 listopada opinię (nr 23) o roli stowarzyszeń sędziowskich we wspieraniu sędziowskiej niezawisłości.
W Polsce kwestia ta z pewnością od razu wywoła obawy o wtrącanie się sędziów w kompetencje innych władz i upolitycznienie działalności sędziowskich organizacji, ale w Europie rola organizacji społecznych stowarzyszających sędziów, prokuratorów oraz adeptów tych zawodów jest coraz mocniej postrzegana jako niezbędna dla zapewnienia praworządności i skutecznej ochrony praw człowieka. Tak też ujmuje ją Rada w nowym dokumencie, podkreślając rolę stowarzyszeń sędziów w edukacji prawnej społeczeństwa, komunikacji z obywatelami, podnoszeniu wiedzy i umiejętności sędziowskich czy wreszcie wymianę doświadczeń zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Czterodniowy tydzień pracy? To nie musi być zły pomysł dla biznesu, tylko szansa na wyczekiwaną przez niego dere...
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas