W bazie orzeczeń NSA są dziesiątki tysięcy wyroków oddalających skargi na decyzje odmawiające stwierdzenia nieważności i odmawiające wznowienia postępowania. Reprezentatywne orzeczenia NSA w sprawie rażącego naruszenia prawa – np. II FSK 2730/19 i wznowienia postępowania – np. II FSK 3819/18 potwierdzają, że nie zajmuje się on ani ochroną praw obywateli ani tym bardziej ochroną ich majątku. A przecież obywatele do obrony swoich praw i majątku mają tylko ten sąd (….).
Dokonywanie analizy pracy sądu poprzez analizę merytorycznych wyroków w określonych sprawach (dotyczących konkretnego przepisu podatkowego) zawęża racjonalność wnioskowania. Łatwo jest o kontrargument, że to sprawa jednostkowa i nie wolno uogólniać. Obrońcy obecnego stanu wskażą wyroki, gdzie sąd rzeczywiście staje po stronie obywatela. Takie wyroki oczywiście się zdarzają, ale są sporadyczne.
Często sądy w uzasadnieniach wyroków oddalających skargi na odmowę wznowienia postępowania i na odmowę stwierdzenia nieważności decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa piszą, że skoro administracja zajmowała się sprawą merytorycznie w dwóch instancjach, to kiedyś należy postępowanie w danej sprawie zakończyć. I bez znaczenia dla sądu jest, że decyzja okrada obywatela. Twierdzą, że obywatel miał prawo przedstawiać swoje argumenty w trakcie postępowania podatkowego.
Sądy np. tysiące razy oddalały skargi na decyzje odmawiające wznowienia postępowania z argumentacją, że przedstawiony dowód byłby dobrym dowodem w postępowaniu wymiarowym, ale nie spełnia wymogów dla postępowania wznowieniowego. To dowodzi, że kontroluje obywatela, którego praw ma chronić.
Zarzuca bowiem obywatelowi, że powinien być bardziej aktywny w postępowaniu wymiarowym. To postawienie sprawy na głowie, bo postępowanie podatkowe prowadzi organ, a nie podatnik i to organ ma zgromadzić cały materiał dowodowy. Z drugiej jest to dowód na sprzeczną z prawem zmianę przez sąd treści przepisów o wznowieniu postępowania. Stanowią one, że jak jest nowy dowód to postępowanie się wznawia i toczy się ono dalej. Nie ma znaczenia czy nowy dowód wskazuje, że decyzja jest o złotówkę za wysoka lub, że trzeba na podstawie nowego dowodu gromadzić dalszy materiał dowodowy.