Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 29.06.2016 12:48 Publikacja: 29.06.2016 10:19
Włodzimierz Chróścik
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Rz: Jak się panu podobają propozycje nowych stawek dla pełnomocników sądowych?
Włodzimierz Chróścik: Nie mamy szczęścia do tych stawek. Wprawdzie tuż przed wyborami parlamentarnymi je podwyższono, ale nieznacznie. Nie można było tamtej zmiany uważać za wyjście naprzeciw postulatom radców prawnych i adwokatów. Teraz też nie można być zadowolonym, bo przecież stawki mają być obniżone. Niemniej mam nadzieję, że wraz z adwokatami usiądziemy do jednego stołu z ministrem sprawiedliwości i wreszcie wypracujemy sensowną koncepcję. I tu nie chodzi nawet o obniżanie czy podwyższanie konkretnych kwot. Trzeba wypracować system, który stanowiłby uczciwe odzwierciedlenie nakładu pracy prawnika w trakcie procesu sądowego. Nigdzie w Polsce nie da się prowadzić sprawy przez dwa lata za 120 zł. W takim okresie w Warszawie tyle wydajemy na parkomaty pod sądem. Nie mogę się zgodzić z argumentem, że podwyższenie stawek zamknęłoby obywatelom drogę do sądu. Przecież to nie nasz klient ponosi te koszty. Jeśli ktoś wygrywa sprawę, to te pieniądze zwraca mu jego przeciwnik procesowy. Zresztą już w ramach systemu bezpłatnej pomocy przedsądowej można się zorientować, jakie są szanse na wygraną w sądzie.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Od dziś obowiązują unijne przepisy ws. bezpieczeństwa produktów sprzedawanych w internecie. Polska ich nie implementowała, więc na razie za niedopełnienie obowiązków nie grożą sankcję. Warto jednak dostosować się do nich zawczasu.
Środowisko radców prawnych konsekwentnie powierza stanowisko prezesa samorządu mężczyznom. Czy to oznacza, że kobiety się nie nadają?
To prawda, władze samorządu radców prawnych lubią ciszę i unikają niewygodnych pytań, a karty są z góry rozdane.
Dochowanie staranności adwokata czy radcy prawnego monitoruje do pewnego stopnia jego samorząd, a dodatkową gwarancją dla klienta jest ich obowiązkowe OC.
Samorząd radcowski nie ma możliwości ukarania za przekroczenie prędkości, póki nie stwierdzą tego organy ścigania. Może jednak ukarać takiego radcę za naruszenie godności zawodu. Zwłaszcza jeśli chwalił się tym w mediach społecznościowych.
28 listopada podczas Świątecznej Gali Członków i Przyjaciół Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu Lider Prawników Przedsiębiorstw.
Od dwóch lat pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy obejmuje także SN, ale tylko kilka procent np. spraw frankowych trafia do SN.
Kwestia odpłatności za dyżury obrońców, którzy mają świadczyć natychmiastową pomoc zatrzymanym, jest częścią szerszego problemu działania i finansowania systemu pomocy prawnej dla ubogich – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednocześnie niczego w tej kwestii nie obiecuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas