Zaostrzenie prawa karnego a analiza dorobku ustawodawcy z ostatniej dekady

Bardziej rozsądny byłby gruntowny przegląd prawa karnego i analiza dorobku ustawodawcy z co najmniej ostatniej dekady niż kolejna frontalna próba jego zaostrzenia.

Aktualizacja: 30.07.2016 08:42 Publikacja: 30.07.2016 06:00

Zaostrzenie prawa karnego a analiza dorobku ustawodawcy z ostatniej dekady

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz

Takiej operacji chce tymczasem dokonać Zbigniew Ziobro, zaostrzając kary m.in. za przestępstwa drogowe czy podatkowe. Podejście ministra sprawiedliwości do polityki karnej jest powszechnie znane i ten ruch nie zaskakuje. Pytanie jednak, czy poza medialno-politycznym efektem przyniesie jakąś wymierną korzyść w postaci np. spadku wyłudzeń VAT czy wypadków drogowych.

W ostatniej dekadzie kodeksy karne zaostrzano kilkadziesiąt razy. Zazwyczaj pod wpływem medialnej burzy, głośnego przestępstwa czy wypadku. Schemat był zawsze podobny, a zmiana punktowa, szybka, i reklamowana jako antidotum na bulwersujące opinię publiczną wydarzenie. Potem przepis zaczynał żyć własnym życiem i chyba nikt specjalnie nie analizował, czy miał skutek w postaci spadku liczby przestępstw danej kategorii. A ten był raczej mierny, na statystyki przestępstw przemożny wpływ w Polsce w ostatnich latach miały natomiast trendy cywilizacyjne, demograficzne czy socjologiczne.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem