Nowe kary dla oszustów podatkowych nie mogą uderzać w ich ofiary

Proponowane przez ministra Zbigniewa Ziobrę zmiany w prawie karnym przyniosą zamierzony efekt, jeśli kary będą uderzały w rzeczywistych organizatorów przestępstw, a nie w firmy, które są ich ofiarami – pisze ekspert Michał Kanownik.

Publikacja: 16.08.2016 08:30

Foto: 123RF

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu karnego, którego celem jest stworzenie surowszych mechanizmów karnych dla oszustów podatkowych. Jeśli w takiej formie przyjmie je najpierw rząd, a potem parlament, to za przestępstwa polegające na wyłudzaniu VAT będzie można trafić do więzienia na okres od pięciu do 25 lat, a grzywny mają sięgać od 30 tys. do nawet 6 mln zł. To dobry krok do uszczelnienia luki podatkowej w budżecie państwa, a także do tego, by odstraszyć potencjalnych oszustów. Ważne jednak, by przy tym państwo zadbało o ochronę uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi i nieuczciwą konkurencją. Zbyt długo uczciwy biznes pozostawał bezbronny i bez należnego od państwa wsparcia.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem