Aktualizacja: 18.07.2017 15:27 Publikacja: 18.07.2017 15:27
Krystian Markiewicz
Foto: Rzeczpospolita, Piotr Guzik
Rz: Niby mamy spokojny, wakacyjny czas, a tu proszę: Sejm uchwala zmiany w KRS i daje zielone światło reformie sądów. Spodziewał się pan, że pójdzie to tak szybko?
Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia sędziów polskich iustitia: Niestety tak. Ta władza nie ma odwagi rozmawiać ze społeczeństwem, nawet o fundamentach działania państwa i podstawowych prawach każdego człowieka, bo przecież tego dotyczy trójpodział władzy z niezależnymi sądami jako strażnikami praw człowieka. To z tego powodu ministerstwo w ciszy gabinetu pracuje nad projektami, potem daje je usłużnym im posłom, a ci przedstawiają je jako projekty poselskie. Wszystko, by ominąć i tak liche przeszkody legislacyjne i uchwalać je bez żadnych konsultacji społecznych. Czy się mylę? Nie sądzę. Brałem udział w pracach sejmowej Komisji Praw Człowieka, a tam panowie z ministerstwa przyznali wprost, że to oni są autorami projektu zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych. Czyli władza świadomie obchodzi prawo, w tym wypadku zasady legislacji. A że lipiec? Toż wiadomo, że niewygodne projekty uchwala się albo w okresie świątecznym, albo wakacyjnym, kiedy ludzie zajmują się innymi sprawami niż nudną działalnością Sejmu. W tej sytuacji może się jednak okazać, że z plaż i grilla wrócą do innej Polski, a ich kolejny wyjazd może nastąpić w zupełnie innej rzeczywistości i zupełnie innym państwie.
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Cyfryzacja w sądach musi gwarantować obu stronom takie same prawa procesowe jak w postępowaniach tradycyjnych. Chęć usprawnienia sądownictwa nie może doprowadzić do tego, że wymogi formalne ograniczą dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas