Największe obciążenie odnotowała Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze (wraz z jednostkami rejonowymi) – 201,37 sprawy rocznie przypadało na jednego prokuratora.
Do właściwości prokuratur regionalnych należy prowadzenie i nadzorowanie wieloosobowych spraw o poważne przestępstwa, między innymi te z wykorzystaniem internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów informatycznych (cyberprzestępczość), czy spraw o skomplikowanym stanie faktycznym i przeciwko obrotowi gospodarczemu względem mienia wielkiej wartości.
Zajmuje się ona też koordynowaniem postępowań przygotowawczych prowadzonych przez podległe jednostki w sprawach czynów przestępczych popełnionych przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz w sprawach finansowo-skarbowych, sprawowaniem zwierzchniego nadzoru służbowego zleconego przez prokuratora regionalnego nad śledztwami i dochodzeniami prowadzonymi w prokuraturach okręgowych, sprawowaniem – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – zwierzchniego nadzoru służbowego nad śledztwami i dochodzeniami prowadzonymi w prokuraturach rejonowych oraz sprawowaniem nadzoru instancyjnego w zakresie środków odwoławczych rozpoznawanych przez prokuratora nadrzędnego.
Prokuratorzy prokuratury regionalnej biorą również udział w postępowaniach odwoławczych przed sądem apelacyjnym, także w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy, ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczych, i przed sądami administracyjnymi.
Przeprowadzają wizytacje i lustracje prokuratur okręgowych i rejonowych. Uczestniczą w posiedzeniach przed sądem w postępowaniu wykonawczym i o ułaskawienie.