Jeżeli skarga na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobiera się od niej opłatę stosunkową w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, ale nie więcej niż 5 mln zł. Wynika to z art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zmienionej przy okazji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333883]nowelizacji prawa zamówień publicznych (DzU z 2009 r. nr 206, poz. 1591)[/link]; nowe przepisy obu tych ustaw weszły w życie 22 grudnia 2009 r. Wpis od znacznej części skarg nie będzie zatem stały, lecz stosunkowy, co w praktyce może skutkować problemami z ustaleniem podstawy do obliczenia jego wysokości.
[srodtytul]W innym celu[/srodtytul]
Prawo zamówień publicznych (pzp) nie posługuje się pojęciem „wartość przedmiotu zamówienia”. Intencją autorów wskazanego przepisu było zapewne odwołanie się do określanej w postępowaniach o udzielenie zamówienia wartości zamówienia, czyli ustalanej przez zamawiającego wartości, która w założeniu ma odpowiadać całkowitemu szacunkowemu wynagrodzeniu wykonawcy za realizację danego zamówienia.
Problem polega jednak na tym, że wartość ta określana była do tej pory w innym celu, dlatego nie było konieczne ani jej precyzyjne ustalenie, ani podanie do wiadomości wykonawców. Dla wykonawców ważne było w zasadzie tylko to, czy wartość ta przekracza kwoty, od których uzależnione jest stosowanie w postępowaniu prowadzonym na podstawie pzp niektórych przepisów tej ustawy (konsekwencją przekroczenia np. tzw. progów unijnych jest m.in. obowiązek publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, konieczność stosowania dłuższych terminów, możliwość wniesienia odwołania w pełnym zakresie, a nie tylko na wybrane czynności zamawiającego).
Wartość zamówienia była więc istotna przede wszystkim dla zamawiającego, ponieważ to on podejmuje decyzje o stosowaniu bądź nie ustawy do danego zamówienia, wyboru trybu postępowania, miejscu publikacji ogłoszenia, o określeniu w tym ogłoszeniu odpowiednich terminów, żądania wniesienia wadium odpowiedniej wysokości.