Znowelizowana 18 marca tego roku ustawa o podatku od towarów i usług, która ma wejść w życie 1 kwietnia, zmienia m.in. zasady odliczania podatku naliczonego według "proporcji".
Podatnik, który wykonuje zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo mu nie przysługuje, jest co do zasady zobowiązany do wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z każdą z tych dwóch grup czynności.
Jeżeli wyodrębnienie takie nie jest możliwe, wtedy podatnik musi obliczyć "proporcję", tj. udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, w rocznym obrocie całkowitym.
Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.
Podatnik może przez cały rok odliczać podatek naliczony jedynie w części odpowiadającej proporcji wyliczonej za rok poprzedni. Po zakończeniu roku podatkowego w deklaracji za pierwszy okres roku następnego podatnik musi skorygować te rozliczenia przy uwzględnieniu „rzeczywistej proporcji", tj. obliczonej na podstawie rzeczywistych obrotów osiągniętych przez niego w roku, za który dokonuje korekty.