Ostatnie wypowiedzi, jakie pojawiły się w mediach, dotyczące niemożności kwalifikacji zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa, wywołały ogromne emocje. I tak jest zawsze, gdy próbuje się podważyć uznanie danego przestępstwa za ludobójstwo, gdyż termin ten niesie ze sobą ogromny ładunek potępienia i dlatego bliscy ofiar często nie są w stanie zaakceptować jakiejkolwiek innej możliwości kwalifikacji danego czynu. O ile jednak w naukach społecznych czy publicystyce można spotkać wiele publikacji dotyczących ludobójstwa, w których zbrodnie te autorzy definiują według własnych kryteriów, niekoniecznie nawet wspominając o obowiązujących regulacjach prawnomiędzynarodowych, to prawnik nie może nie odnieść się do definicji zbrodni ludobójstwa z Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (konwencja) z 1948 r., której stroną jest Polska.
Według konwencji
Konwencja definiuje ludobójstwo jako jeden z wymienionych w niej czynów (np. zabójstwo czy spowodowanie uszkodzenia ciała) dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych jako takich.
To, co sprawia największy kłopot oskarżycielom, to udowodnienie zamiaru wyniszczenia danej grupy, tzw. dolus specialis. Nietrudno bowiem stwierdzić, że dane osoby są odpowiedzialne za wymordowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy osób będących tej samej narodowości. Trudniej wykazać, że wymordowano je właśnie po to, aby zniszczyć grupę narodową, do której należą. Z tego względu niezmiernie rzadko udaje się przed międzynarodowymi sądami doprowadzić do skazania za zbrodnię ludobójstwa, za to częściej początkową kwalifikację danej zbrodni jako ludobójstwa zmienia się na zbrodnię przeciwko ludzkości czy zbrodnię wojenną.
Zbrodnia katyńska została dokonana w 1940 r., a prawną definicję ludobójstwa państwa przyjęły w 1948 r. Upieranie się więc przy kwalifikacji zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa musi wywoływać kontrargument w postaci próby retroaktywnego zastosowania konwencji z 1948 r.
Warto przypomnieć, że zgodnie ze swoim statutem Międzynarodowy Trybunał Wojskowy (tzw. trybunał norymberski) nie sądził za zbrodnię ludobójstwa, lecz za zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Słowo ludobójstwo zostało użyte w akcie oskarżenia, ale nie mogło być wówczas potraktowano jako wiążąca prawnie kwalifikacja. Zauważmy jednak, że w latach 40. i 50. XX wieku zakaz działania prawa międzynarodowego wstecz nie był bezwzględnie stosowany, należy więc przede wszystkim zbadać, czy zbrodnia katyńska mieści się w ramach definicji z konwencji z 1948 r.